Przyjęta strategia to odpowiedź na uchwalony w marcu ub.r. przez Komisje Europejską "Plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy". Plan ten przewiduje osiągnięcie najpóźniej w 2050 roku neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, zrównoważonej, wolnej od toksyn i w pełni obiegowej gospodarki unijnej.
Parlament wezwał Komisję Europejska, aby jeszcze w 2021 roku przedstawiła projekt przepisów rozszerzających zakres dyrektywy w sprawie ekoprojektu, dotyczący produktów niezwiązanych z wytwarzaniem energii.
Chodzi o wyznaczenie norm dla poszczególnych produktów wprowadzanych na rynek UE, które umożliwią zwiększenie trwałości, możliwość ponownego użycia, naprawy, czy ulepszenia bądź recykling.
Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 40 lat światowe zużycie materiałów takich jak biomasa, paliwa kopalne, metale i minerały podwoi się, natomiast ilość wytwarzanych rocznie odpadów wzrośnie o 70 proc.
Szczególnie istotne nowe normy są w kluczowych sektorach, takich jak: tekstylia, elektronika, produkcja tworzyw sztucznych i opakowań.