Rada Ministrów przyjęła 26 kwietnia 2018 roku projekt ustawy o produktach kosmetycznych, kończąc tym samym prace na etapie rządowym. Projekt ustawy notyfikowano następnie 30 kwietnia 2018 roku Komisji Europejskiej, ze względu na fakt, że zawiera on przepisy techniczne przed których przyjęciem, zgodnie z dyrektywą (UE) 2015/1535, państwo członkowskie ma obowiązek poinformowania.
Do 30 lipca trwa trzymiesięczny okres obowiązywania zasady standstill, w którym Komisja Europejska i państwa członkowskie mają czas na przeanalizowanie przepisów i ocenę czy projektowane przepisy nie stanowią bariery w swobodnym przepływie towarów, funkcjonowaniu rynku oraz udzielenie stosowanej odpowiedzi.
Standstill to okres zawieszenia, który trwa od daty notyfikacji normy do daty zwolnienia. W tym okresie wstrzymuje się prace normalizacyjne, a proponowany temat jest sprawdzany - czy nie stanowi bariery technicznej lub czy nie jest w konflikcie z pracami normalizacyjnymi na poziomie europejskim.
Niezależnie od trwającej notyfikacji, 15 czerwca 2018 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie. Poszczególne kluby parlamentarne jednomyślnie opowiedziały się za skierowaniem projektu ustawy do dalszych prac w Komisji Zdrowia.
Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz poinformował, że początkowo planowano, by ustawa weszła w życie z dniem 1 czerwca 2018 r.
„Ze względu jednak na wspomniany na początku okres notyfikacji trwający do 31 lipca 2018 r. oraz dalszy proces legislacyjny, można zaproponować 1 stycznia 2019 r.” – zaznaczył Marek Posobkiewicz.