Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która wejdzie w życie 1 września 2019 roku ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie unikania opodatkowania. Zdarzało się tak, że przedsiębiorcy gromadzili paragony osób fizycznych i, w celu uszczuplenia swoich zobowiązań wobec fiskusa, występowali o wystawienie faktury VAT. Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów, takie działania powodowały straty dla budżetu państwa w wysokości około 1,5 mld zł rocznie.
Zmiana zasad wystawiania faktur spowoduje konieczność przeorganizowania sposobu ich wydawania w sklepach. Markety, które do tej pory drukowały przedsiębiorcom paragony przy kasie, będą musiały od razu wystawić fakturę lub umieścić NIP kupującego na paragonie. W niektórych sklepach kupujący prosili o fakturę w biurze obsługi klienta lub otrzymywali ją z automatów zlokalizowanych naprzeciwko ciągów kasowych.
Z rozwiązania cieszą się m.in. sprzedawcy internetowi, którzy na nowelizację czekali od dawna. Wystawienie faktury przedsiębiorcy oznacza, że zakup przestaje być zakupem konsumenckim, a to z kolei powoduje ograniczone możliwości zwrotu towaru. Zmniejszony zostanie też problem czasochłonnej obsługi klienta, który zgłaszał się po fakturę długo po zakupie.
Ustawa wprowadza przepisy przejściowe w odniesieniu do paragonów wystawionych przed 1 września. W takich sytuacjach faktura do paragonu będzie mogła zostać wystawiona w ciągu trzech kolejnych miesięcy bez podanego numeru NIP. Za złamanie nowych zasad będzie grozić kara. Jeśli sprzedawca wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu wydanego po wejściu w życie nowelizacji, poniesie dodatkowy koszt w wysokości 100% kwoty podatku VAT wskazanej na fakturze.