Najważniejsze zmiany ustawy o COVID-19 dla aptek, wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (opublikowane w dniu 31 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw) to m.in. możliwość wypisywania recepty farmaceutycznej dla pacjentów w przypadku stanu zagrożenia zdrowia (a nie życia jak do tej pory) z odpłatnością 100 proc.
Kolejną ważną zmianą jest możliwość funkcjonowania apteki przy braku farmaceuty spełniającego wymagania kierownika apteki (czyli m.in. ze stażem pracy 5 lat lub więcej). Teraz w godzinach pracy apteki wystarczy obecność farmaceuty z prawem wykonywania zawodu.
Inne zmiany dotyczą obsługi klienta. W aptece mogą przebywać maksymalnie trzy osoby na jedno stanowisko kasowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie okienka muszą być czynne, za to pacjenci muszą mieć miejsce, aby zachować między sobą dystans minimum 2 m.
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 31 kwietnia, od 10.00 do 12.00 apteki mogły obsługiwać wyłącznie pacjentów w wieku powyżej 65 lat. Jednak kolejne Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zwalnia apteki z dwóch godzin dla seniorów. Zatem mogą one obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.
Od 2 kwietnia apteki mają natomiast obowiązek udostępniania pacjentom aptek rękawiczek lub płynu dezynfekcyjnego. Muszą też dezynfekować stanowiska obsługi po każdym pacjencie.
Rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk apteki muszą zapewnić także pracownikom, a odległość pomiędzy stanowiskami pracy musi wynosić co najmniej 1,5 m.