Rada Unii Europejskiej oficjalnie przyjęła nowe regulacje ekoprojektowania, które zastępują dotychczasową dyrektywę i poszerzają jej zakres. Od teraz przepisy obejmują nie tylko produkty energetyczne, ale wszystkie rodzaje dóbr dostępne na rynku UE. Regulacje te mają na celu stymulowanie przemysłu do myślenia o cyrkularności produktów już na etapie ich projektowania.
Nowe wymogi dotyczą trwałości produktów, możliwości ich ponownego użycia, modernizacji, naprawy, a także zawartości materiałów recyklingowych i efektywności energetycznej. Dodatkowo, wprowadzono cyfrowy paszport produktu, który ma informować o śladzie węglowym i wpływie produktu na środowisko. Przemysł będzie miał 18 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów. Nowe rozporządzenie wprowadza bezpośredni zakaz niszczenia niesprzedanych tekstyliów i obuwia (z wyjątkami) i upoważnia Komisję do wprowadzenia w przyszłości podobnych zakazów w odniesieniu do innych produktów. Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu zostanie dostosowane do ustawy o usługach cyfrowych, jeśli chodzi o produkty sprzedawane w internecie.
- powiedział o nowych regulacjach Pierre-Yves Dermagne, belgijski wicepremier oraz minister gospodarki i zatrudnienia.Po zatwierdzeniu przez Radę, akt prawny zostanie podpisany przez prezydenta Parlamentu Europejskiego i prezydenta Rady, a następnie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przepisy te mają również znaleźć zastosowanie w zamówieniach publicznych, aby promować zakup zielonych produktów.
Obowiązująca dyrektywa w sprawie ekoprojektu 2009/125/WE ustanowiła wymagania dotyczące efektywności energetycznej obejmujące 31 grup produktów. Według obliczeń Komisji pozwoliło to zaoszczędzić 120 miliardów euro na wydatkach na energię i doprowadziło do niższego o 10 proc. rocznego zużycia energii przez produkty objęte jej zakresem. Nowe rozporządzenie zostało zaproponowane przez Komisję 30 marca 2022 r. Rada przyjęła swoje podejście ogólne 23 maja 2023 r., a wstępne porozumienie z Parlamentem osiągnęła 4 grudnia 2023 r.
Czytaj także: Unia Europejska zaostrza ograniczenia dotyczące stosowania silikonów D5 i D6 w kosmetykach