StoryEditor
Prawo
08.05.2018 00:00

"Nie" dla testów na zwierzętach

Parlament Europejski wezwał do rozpoczęcia kampanii wysokiego szczebla w celu wprowadzenia ogólnoświatowego zakazu przeprowadzania testów na zwierzętach w branży kosmetycznej.

Według informacji serwisu euractiv.pl, europejscy parlamentarzyści wezwali przywódców UE do wykorzystania swoich sieci dyplomatycznych w celu zbudowania koalicji i rozpoczęcia międzynarodowej konwencji w ramach ONZ, aby zakazać całkowitego testowania kosmetyków na zwierzętach do 2023 r.

Euractiv.pl powołując się na relację autorki rezolucji Parlamentu europosłanki Miriam Dalli zaznacza, że sektor kosmetyczny w Europie prosperował, pomimo już obowiązujących ograniczeń. Jak zauważyła Dalli, „humanitarne alternatywy dla testów na zwierzętach mogą obejmować proste organizmy, takie jak bakterie lub tkanki i komórki ludzkie, a także wyrafinowane modele komputerowe”. Po prostu nie ma sensu ciągłe wywoływać u zwierząt niezasadny ból”.

Przypomnijmy, że badania na zwierzętach w branży kosmetycznej są zakazane w UE od marca 2009 r. Termin ten został przedłużony do marca 2013 r. w przypadku najbardziej złożonych testów, takich jak toksyczność ogólnoustrojowa po podaniu wielokrotnym, działanie uczulające na skórę, rakotwórczość, toksyczność reprodukcyjna i toksykokinetyka. Testy na zwierzętach są nadal dozwolone w Europie dla produktów leczniczych i farmaceutycznych, a także niektórych chemikaliów i żywności. Jednak 80 proc. krajów na całym świecie nadal zezwala na testowanie produktów kosmetycznych na zwierzętach.

W Brukseli, po przyjęciu rezolucji parlamentarnej, rozpoczęto kampanię na rzecz ochrony praw zwierząt, która otrzymała 620 głosów, 14 przeciw i 18 wstrzymujących się. Uchwała nie jest jednak wiążąca, co oznacza, że nie zobowiązuje ona UE do działania.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2025 11:27
UOKIK: Skontrolowano oznakowania detergentów, 16 proc. partii z nieprawidłowościami
Shutterstock

W 2024 roku Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu przeprowadziły kontrolę oznakowania detergentów dostępnych na rynku. Łącznie sprawdzono 123 partie produktów, w tym proszki, płyny i kapsułki do prania, środki do płukania tkanin, detergenty do zmywarek, mleczka i płyny czyszczące (również do WC), środki do mycia różnych powierzchni oraz preparaty do usuwania kamienia i rdzy.

Podstawą do wytypowania placówek były m.in. wcześniejsze wyniki kontroli, monitoring rynku oraz sygnały od konsumentów. Nieprawidłowości stwierdzono u 5 z 31 przedsiębiorców, co oznacza, że dotyczyły one około 16 proc. kontrolowanych podmiotów.

Na 123 sprawdzone partie detergentów, zastrzeżenia dotyczyły 20 z nich. W 15 przypadkach brakowało pełnych oznaczeń w języku polskim, takich jak procentowy skład, instrukcje użycia czy środki ostrożności. Dwie partie nie zawierały informacji o obecności środków konserwujących, jedna – wymaganego ostrzeżenia „UWAGA” przy produkcie niebezpiecznym, a kolejna – danych dotyczących postępowania z opakowaniami i odpadami. W jednym przypadku wykryto przekroczoną datę ważności produktu.

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa przekazała informacje o uchybieniach odpowiednim organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdecydowana większość przedsiębiorców wprowadziła działania naprawcze, uzupełniając brakujące oznaczenia. W jednym przypadku nałożono karę w wysokości 1000 zł za brak informacji o systemach zwrotu opakowań i zasadach ich recyklingu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
09.04.2025 15:37
TK Maxx wycofuje wodę toaletową z powodu zagrożenia alergicznego
Byblos Blu

Sieć sklepów TK Maxx poinformowała o wycofaniu z obrotu wody toaletowej Happy Hour marki Byblos Blu. Produkt był dostępny w sprzedaży w sklepach TK Maxx na terenie Polski w okresie od stycznia do marca 2025 roku. Wycofanie dotyczy konkretnych partii, oznaczonych kodami 898369, 898374 oraz 898382, które można znaleźć zarówno na metkach, jak i paragonach zakupowych.

image
Byblos Blu
Decyzja o wycofaniu została podjęta z uwagi na obecność w produkcie związku chemicznego o nazwie karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenowy (znanego także jako Lyral lub HICC). Substancja ta została zakazana w kosmetykach na terenie Unii Europejskiej ze względu na potencjalne ryzyko wywołania reakcji alergicznych, szczególnie u osób uczulonych na ten składnik.

Konsumenci, którzy nabyli wycofywany produkt, powinni natychmiast zaprzestać jego stosowania. Wodę toaletową można zwrócić w dowolnym sklepie TK Maxx, gdzie klient ma prawo do pełnego zwrotu kosztów zakupu lub wymiany produktu na inny.

W celu uzyskania dodatkowych informacji klienci mogą skontaktować się z obsługą klienta TK Maxx pod numerem telefonu 0048 22 551 07 27 lub adresem e-mail [email protected]. TK Maxx apeluje również o poinformowanie znajomych i rodziny o wycofaniu produktu. Sprawa została oznaczona numerem referencyjnym PRSP260007 (TK PL), a informacja będzie widoczna w sklepach do 26 czerwca 2025 roku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
13. kwiecień 2025 21:18