Uzgodnili również, że pusta przestrzeń nie powinna stanowić więcej niż połowy zapakowanych towarów, co ma na celu zaprzestanie stosowania ponadgabarytowych pudeł w przypadku dostaw online. Od 1 stycznia 2030 roku w hotelach nie będzie dozwolone wstawianie do pokojów opakowań z mini szamponami, odżywkami lub balsamami w plastikowych opakowaniach.
Porozumienie następuje po tym, jak Komisja Europejska wezwała do zmiany przepisów dotyczących opakowań w 2022 r. W ciągu ostatniej dekady w UE ilość odpadów opakowaniowych wzrosła o ponad 20 procent, a każdy Europejczyk generuje prawie 419 funtów odpadów opakowaniowych rocznie. Cele nie będą miały zastosowania do bardzo małych przedsiębiorstw. Porozumienie nadal wymaga jednak zgody Parlamentu Europejskiego i rządów UE, a nie jest to gwarantowane, ponieważ unijne zasady ekologiczne znajdują się pod coraz większą presją ze strony partii prawicowych. Siły konserwatywne argumentowały, że są one zbyt uciążliwe w czasie kryzysu kosztów utrzymania.
Przepisy europejskie będą miały zastosowanie w Irlandii Północnej, która w dalszym ciągu przestrzega ponad 300 przepisów unijnych w ramach ustaleń handlowych po brexicie. Nowe przepisy mają na celu rozwiązanie problemu rosnących w UE stosów odpadów opakowaniowych. W 2021 r. w bloku europejskim wytworzono 188,7 kg odpadów opakowaniowych na mieszkańca – to o 10,8 kg więcej na osobę niż w 2020 r., co stanowi największy wzrost od 10 lat. „To niewątpliwie historyczne porozumienie” – stwierdziła Frédérique Ries, prawodawczyni kierująca pracami nad dokumentem dla Parlamentu Europejskiego.
Czytaj także: Kosmetyki wśród przedmiotów, które najczęściej znikają z hoteli