Chodzi o telewizyjną reklamę lakierów do paznokci marki Semilac firmy Nesperta, która zawiera mogące budzić wątpliwości sformułowanie „Nr 1 w Polsce", wprowadzając tym samym konsumentów w błąd – orzekła Komisja Etyki Reklamy (KER) w odpowiedzi na skargę złożoną przez firmę Indigo Nails.
W spocie występują piosenkarka Margaret i prezenterka Agnieszka Woźniak-Starak. Hasło «Nr 1 w Polsce» pojawia się pod oznaczeniem marki Semilac po lewej stronie obrazu pod koniec reklamy.
Firma Indigo Nails w złożonej skardze zwróciła uwagę m.in. na sposób zaprezentowania informacji dotyczących badań rynkowych co powoduje, że ich odczytanie przez odbiorców reklamy staje się praktycznie niemożliwe. W ocenie skarżącego reklama lakierów Semilac nadużywa zaufania odbiorców, bo właściciel marki składa niczym nie pokrytą deklarację odnośnie pozycji tego brandu na krajowym rynku lakierów hybrydowych, a pośrednio deklarację odnośnie najwyższej jakości lakierów marki Semilac.
W skardze napisano też, że zamieszczenie takiej deklaracji czyni z nagrania tzw. reklamę porównawczą przy jednoczesnym niedostosowaniu się do wymagań dotyczących tego typu reklamy.
Przedstawiciel Indigo Nails zwrócił również uwagę na to, że wskazane w spocie Semilac bliżej nie sprecyzowane badania rynkowe stanowią badania na zamówienie prywatne, dlatego też w jego opinii producent ma obowiązek wskazania ich źródła.
Do skargi odniosła się firma Nesperta, właściciel marki Semilac. W jej ocenie, skarga nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ zawarte w niej zarzuty są bezpodstawne. „Nie są podyktowane odpowiedzialnością branżową skarżącej strony, a jedynie chęcią dokuczenia spółce, która jest konkurencyjnym przedsiębiorcą” – czytamy w odpowiedzi na skargę.
Firma wyjaśniła, że w spocie powołuje się na badania, które na jej zlecenie zrealizował Kantar Millward Brown i z których wynika, że Semilac jest marką numer jeden na rynku. Badania te firma zleca cyklicznie i najnowsze ich wyniki również wskazują na to, że brand jest najczęściej wybieraną marką lakierów hybrydowych na rynku.
Komisja jednak, biorąc pod uwagę krąg osób, do których reklama jest skierowana, stwierdziła, że uzasadniony jest zarzut, że przekaz jest nieczytelny i może wprowadzać odbiorców w błąd. W jej ocenie użyte w reklamie dane wskazujące na wyniki przeprowadzonego przez skarżonego badania, powinny wskazywać źródło oraz nie mogą być używane w sposób wprowadzający w błąd.
Dane muszą być prezentowane w sposób poprawny metodologicznie. Ponadto KER podkreśliła, że tak jednoznaczne stwierdzenia jak „Nr 1 w Polsce" powinny być prezentowane w reklamie w sposób przejrzysty, jednoznaczny i zrozumiały. Dlatego też komisja zaleciła zmodyfikowanie spotu tak, by nie wprowadzał odbiorców w błąd i nie nadużywał ich doświadczenia lub wiedzy.