Pozew został złożony w sądzie federalnym w Chicago, a powódka Jennifer Mitchell stwierdziła, że zdiagnozowano u niej raka macicy w 2018 roku po stosowaniu produktów L’Oréal od 2010 roku. Mitchell zażądała od L’Oréal wypłaty nieokreślonych odszkodowań oraz pokrycia kosztów opieki medycznej. Prawnik powódki stwierdził, że prawdopodobnie w przyszłości będzie więcej spraw sądowych tego typu, ponieważ „wiele kobiet wystąpi w nadchodzących tygodniach i miesiącach, aby domagać się odpowiedzialności”.
Pozew pojawił się zaledwie kilka dni po opublikowaniu badania przeprowadzonego przez amerykański Narodowy Instytut Bezpieczeństwa Zdrowia Środowiska (NIEHS), który wykazał, że produkty do prostowania włosów mogą znacznie zwiększać ryzyko raka macicy wśród osób często używających takich środków.
U Mitchell, obecnie 32-latki, zdiagnozowano raka 10 sierpnia 2018 r., a w następnym miesiącu przeszła histerektomię (operację amputacji macicy). „W tym czasie, kiedy miałam 28 lat, moje marzenia o zostaniu matką rozpłynęły się w powietrzu” – powiedziała Mitchell CNN. Powódka po raz pierwszy użyła chemicznych środków prostujących włosy w trzeciej klasie; używała produktów tego typu od około 2000 do marca 2022. „Jak większość młodych Afroamerykanek, chemicznych środków prostujących włosy zaczęłam używać w młodym wieku” – powiedziała Mitchell. „Jestem pierwszym głosem wielu głosów, które staną, przeciwstawią się tym firmom i powiedzą: „Nigdy więcej”.
Afroamerykanki są częstym celem krytyki ze względu na swoje naturalne, odmiennie od europejskich czy azjatyckich, włosy. Mają one tendencję do kręcenia się, tworzą obfite fryzury, jak na przykład afro. Dedykowane temu konkretnemu typowi włosów upięcia i stylizacje, takie jak cornrows, są określane jako nieprofesjonalne czy wulgarne, mimo bycia ochroną dla włosów afrykańskich.
Czytaj także: PE: Konsumenci w UE wkrótce będą mogli zbiorowo bronić swoich praw