Szef Komitetu Stałego RM tłumaczył, że ze względu na procedury i kalendarz legislacyjny byłaby „jakaś mała szansa”, aby ustawa weszła w życie z początkiem przyszłego roku. Aby to było możliwe, ustawa musiałaby zostać uchwalona na następnym posiedzeniu Sejmu. – Kalendarz legislacyjny już stawia bardzo mocno pod znakiem zapytania ten termin, bo ustawa musi jeszcze przejść przez Senat, a każda poprawka Senatu powoduje powrót ustawy do Sejmu. Potem jeszcze podpis prezydenta. Każdy (uczestnik procesu legislacyjnego - red.) ma swój czas. Zatem 1 stycznia jest mało prawdopodobny – wyjaśnił Kowalczyk na antenie Trójki.
Minister nie zdecydował się też na podanie przypuszczalnie realnego terminu wejścia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. – Aby określić prawdopodobny termin, należałoby zacząć odliczać od dnia, gdy Sejm uchwali tę ustawę. Jeśli dyskusja jeszcze potrwa, to trudno prognozować.
– Myślę, że czas już na decyzje. To jest projekt obywatelski, rząd dał zielone światło do prac, nie wskazując konkretnego rozwiązania. Osobiście wolałbym, żeby wszystkie niedziele były wolne, ale jestem jednym z 237 posłów koalicji. Rozumiem też obawy innych – powiedział minister Kowalczyk w Trójce.
Henryk Kowalczyk zaznaczył też, że najpewniej cały klub Zjednoczonej Prawicy będzie głosował za projektem, w takim kształcie, w jakim zostanie poddany pod głosowanie. – W takich sprawach nie wyobrażam sobie, żeby każdy głosował inaczej. To nie jest sprawa, która narusza czyjeś sumienia itd. – wyjaśnił.
8 listopada poseł Janusz Śniadek (PiS) poinformował, że prace nad ustawą regulującą niedzielny handel mogą się nieznacznie opóźnić, a w związku z tym nowe prawo może wejść w życie z niewielkim poślizgiem, "na przykład 1 lutego 2018 r.". Dzień później w Sejmie miało odbyć się drugie czytanie projektu ustawy, jednak punkt ten został wykreślony z porządku obrad. Powód? Groźba bojkotu drugiego czytania przez NSZZ "Solidarność", a także konieczność wprowadzenia do projektu ustawy zmian, które pozwoliłyby na uniknięcie obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej.
3 listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało opinię prawną, z której wynika, że Polska będzie musiała notyfikować projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele Komisji Europejskiej.