Z rezolucji przyjętej 10 października 2018 roku przez Komisję Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego wynika, że plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być zakazane w UE od 2021 roku.
Podstawowym elementem podkreślanym w dokumencie jest znaczne ograniczenie, a nawet eliminacja z rynku przedmiotów jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych, bo według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów morskich stanowią właśnie one.
Instytucje Unii Europejskiej uzasadniają to koniecznością ochrony środowiska mórz i oceanów przed rosnącym zanieczyszczeniem. Jednorazowe produkty ze względu na bardzo krótki cykl życia muszą ustąpić miejsca produktom wielorazowym lub wykonanym z biodegradowalnych materiałów.
Planuje się wprowadzenie rozwiązań, które mają bezpośrednio przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko – najważniejsze z nich dotyczą wprowadzania na rynek produktów jednorazowych z tworzyw.
Jednorazowe kubki do napojów oraz pojemniki do żywności z tworzyw sztucznych (w tym opakowania jedzenia fast-food, przeznaczone do natychmiastowej konsumpcji lub na wynos) – w tym przypadku obowiązkowa będzie redukcja ich zużycia w krajach UE.
Patyczki higieniczne, plastikowe sztućce i talerze, słomki, mieszadełka do napojów oraz plastikowe kijki do balonów zostaną w ogóle wycofane z rynku.
Butelki do napojów będą wymagane wraz z nakrętkami lub wieczkami. Producenci będą musieli przeprojektować butelki tak, by nakrętka lub wieczko były przymocowane i stanowiły integralną część butelki.
Producenci takich produktów i opakowań będą mieli obowiązek pokrycia kosztów związanych gromadzeniem odpadów, ich transportem i przetwarzaniem a także koszty związane z usuwaniem zanieczyszczeń oraz podnoszeniem świadomości społecznej w tych kwestiach