ECHA przygotowała dokumentację dotyczącą ograniczenia mikroplastiku, która jest obecnie badana przez jej komisje naukowe i była przedmiotem konsultacji społecznych.
- Podczas oceny projektu jest rozważana skuteczność i proporcjonalność, wraz z odpowiednimi czynnikami społeczno-ekonomicznymi, takimi jak informacje na temat biodegradowalnych alternatyw zastępujących mikroplastiki - podała Komisja Europejska.
Wyniki badania znajdą odzwierciedlenie w opiniach komisji, które pojawią się pod koniec lata 2020. Na podstawie tych opinii, jeżeli zostaną spełnione warunki ograniczenia, Komisja Europejska przygotuje projekt środka ograniczającego i przedłoży go państwom członkowskim do głosowania w Komisji REACH.
- Ograniczenie może wiązać się z zakazem lub innymi warunkami użytkowania w celu zminimalizowania jego emisji, a także może uwzględniać przepisy przejściowe umożliwiające zainteresowanym podmiotom dostosowanie się, w tym także, opracowanie alternatyw - poinformowała Komisja Europejska.
Ostateczne konsekwencje dla produktów kosmetycznych będą zależeć od warunków ograniczenia. W swojej decyzji Komisja zapewni, że środki, które zostaną zaproponowane są skuteczne, a także proporcjonalne dla społeczeństwa.