Zgodnie z zapisami nowej ustawy o zawodzie farmaceuty kierownik apteki będzie odpowiedzialny za wskazywanie właścicielowi potrzeb albo zastrzeżeń dotyczących asortymentu apteki, zakupu produktów leczniczych oraz tworzenia zapasów, przechowywania i wydawania tych produktów.
Najistotniejsza kompetencja jest jednak związana z obowiązkiem zapewnienia przez właściciela wykonywania czynności w aptece przez farmaceutów i techników farmaceutycznych w liczbie odpowiadającej zakresowi działalności oraz dniom i godzinom pracy apteki. Mówiąc wprost: zawsze, gdy apteka jest otwarta, powinien w niej być farmaceuta. To obowiązek, który dziś często jest łamany. W świetle art. 83 pkt 11 ustawy o zawodzie farmaceuty kierownik będzie zobligowany do skrócenia godzin pracy apteki odpowiednio do możliwości kadrowych. A o skróceniu godzin pracy placówki poinformuje właściciela – czytamy na łamach DGP.
Dalej gazeta informuje, że właściciel apteki, jeśli nie zatrudni odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników, zostanie w praktyce pozbawiony możliwości decydowania o godzinach otwarcia biznesu. Zarazem nie będzie mógł zmienić decyzji swojego pracownika – kierownika apteki – gdyż taka zmiana stanowiłaby naruszenie jego niezależności, co z kolei oznaczałoby możliwość zamknięcia placówki przez inspektora farmaceutycznego.
Ustawę o zawodzie farmaceuty 18 grudnia podpisał prezydent. Wejdzie ona w życie po trzech miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Mimo, że była bardzo oczekiwana, to podzieliła rynek apteczny. Według DGP wszyscy jednak są zgodni co do tego, że rzeczywistość po wejściu w życie tej ustawy znacznie się zmieni i dla przedstawicieli tej profesji, i dla właścicieli placówek.
Więcej na: gazetaprawna.pl