Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju: Zastanawiamy się nad tym, jak dalej poprawić infrastrukturę innowacyjności w Polsce. Oprócz ulg inwestycyjnych, jednym z pomysłów, który przyszedł nam do głowy, jest właśnie urlop na startup. Takie rozwiązanie działa od kilkunastu lat w Skandynawii i cieszy się dużą popularnością.
Jak wyjaśnia minister Emilewicz, polega to na tym, że specjaliści, którzy zastanawiają się nad swoją karierą, dostają furtkę na przetestowanie swoich pomysłów. Jak tłumaczy, chodzi o wsparcie pokładów przedsiębiorczości, teraz ukrytych.
- Będą oni mogli ocenić, czy chcą dalej pracować w korporacji, czy jednak spróbować sił w biznesie. Ten urlop może trwać kilka miesięcy, może pół roku. Teraz nie przesądzamy, ile dokładnie. Jesteśmy na etapie prac koncepcyjnych, które następnie będziemy konsultować z rynkiem. Celem jest stworzenie takich warunków prawnych, aby nie utrudnić życia pracodawcom - wyjaśnia minister rozwoju.
Ten pomysł może być jednak wyzwaniem dla pracodawców, bo stracą cennych pracowników, którzy nie dość, że pójdą zakładać własne firmy, to jeszcze staną się dla dotychczasowych szefów konkurencją.
Zdaniem Jadwigi Emilewicz, ten projekt zrealizowany zostanie w dialogu z rynkiem a konkurencja nie jest niczym złym. - Są sytuacje, gdy pracownicy zwalniają się ze swoich firm, zakładają własną działalność i realizują konkurencyjne rozwiązania. A bycie przedsiębiorcą nie jest dla każdego. Nasza propozycja jest dla tych, którzy ten bakcyl mają w sobie.
Dlatego minister nie obawia się exodusu pracowników, którzy nagle przejdą na urlopy bezpłatne i zaczną zakładać własny biznes. Na pytanie money.pl co w sytuacji, gdy pracodawca zgodzi się, aby się pracownik wziął wolne, a ten wróci po kilku miesiącach z podkulonym ogonem, ponieważ biznes mu nie wyjdzie, minister Emilewicz podkreśliła, że znane są rozwiązania prawne, które umożliwiają kobietom po urlopach macierzyńskich powrót na te same stanowiska, na których były przed urlopem i tu też takie rozwiązania powinny być adekwatne.
Pakiet będzie gotowy w pierwszej połowie tego roku, a za dwa-trzy miesiące trafi do konsultacji.