Izby Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek (IGWPAiA) stoi na stanowisku, że „wskutek wprowadzenia ustawy Apteka dla aptekarza (AdA) doszło do zupełnego demontażu rynku farmaceutycznego”. Jako dowód podaje problemy w dostępie do leków. Regularnie brakuje 30-40 proc. zamawianych pozycji. – Sytuacja jaka powstała po wprowadzeniu AdA nie zdarzyła się nigdy wcześniej. To, co się dzieje teraz przypomina czasy głębokiej komuny. Brakuje podstawowych leków. Co ważne braki nie dotyczą leków zagrożonych wywozem lecz wszystkich podstawowych grup – wyjaśnia Paweł Klimczak, prezes IGWPAiA. Według niego ziścił się cel dla której została wprowadzona ADA. – Pacjenci przestali chodzić po aptekach w poszukiwaniu tańszych leków, bowiem teraz są zadowoleni jeżeli je w ogóle dostaną – dodaje.
Kolejnym problemem branży jest Ustawa o zawodzie farmaceuty. – Napawa nas przerażeniem to, że na Radzie Ministrów znalazł się projekt, który doprowadzi do zniszczenia punktów aptecznych. W Ustawie tej, prócz szeregu przepisów i tak pogłębiających kryzys w aptekach, znalazł się zapis mówiący, że technik farmaceutyczny będzie musiał pracować pod nadzorem farmaceuty. Zważywszy, że w punktach aptecznych pracują technicy i z przyczyn ekonomicznych nie ma tam możliwości zatrudnienia farmaceuty, doprowadzi to wkrótce do ich likwidacji – czytamy w piśmie od IGWPAiA.
Dlatego zarząd organizacji zrzeszającej właścicieli punktów aptecznych apeluje o pomoc w uratowaniu tych placówek. – Nie istnieją żadne merytoryczne przesłanki , które uzasadniałyby wprowadzenie tych przepisów. Bezzasadność całej tej Ustawy jest tak wielka, że Ministerstwo Zdrowia dokonało istnej ekwilibrystyki, by nie dopuścić do konferencji uzgodnieniowej o z organizacjami społecznymi. Oficjalne uzasadnienie mówiące, że nie było na to czasu w tej przygotowywanej od 4 lat ustawie jest kpiną. Rzeczywistym powodem była obawa przed konfrontacją z fachowcami – zdradza Paweł Klimczak.
– Dlatego też za państwa pośrednictwem chcielibyśmy zwrócić się do naszych włodarzy [z prośbą - red.] o chwilę zastanowienia, wycofanie tego projektu i przeprowadzenie konferencji uzgodnieniowej, w czasie której można by się wypowiedzieć – podsumowuje zarząd IGWPAiA.