Artystka operowa podała jako argumenty za takim rozliczeniem wydatków fakt, że występuje na scenach operowych całego świata, jej zdjęcia ukazują się w materiałach promocyjnych organizatora koncertów, udziela wywiadów, występuje w telewizji i na konferencjach dla mediów. Musi więc dbać o swoją aparycję.
Troski o wizerunek wymagają również jej kontrahenci. Dlatego inwestuje w wygląd: chodzi do fryzjera i kosmetyczki a jej wydatki są znacznie wyższe niż przeciętnej osoby. W związku z tym chce je rozliczyć w kosztach. Jak zareagował fiskus?
Zgodził się, że w zawodzie śpiewaczki operowej wygląd jest ważny, ale to nie sprawia, że wydatki na fryzjera, kosmetyczkę czy zabiegi medyczne się niezbędne w prowadzeniu działalności. Nie ma więc uzasadnienia, by rozliczała osobiste wydatki w kosztach prowadzenia firmy (0113-KDIPT2-1.4011. 553.2019.1.ISL).
Wcześniej urząd skarbowy inaczej zinterpretował jednak wydatki zawodnika MMA (mieszane sztuki walki), który twierdził, że nieustannie musi inwestować w swoje zdrowie, formę i wygląd - dlatego ponosi wydatki na fryzjera, stylistę i kosmetyczkę. Bez tego w swojej działalności gospodarczej nie mógłby zarabiać na walkach w klatce oraz zdobywać kontraktów reklamowych. Skarbówka zaakceptowała zaliczenie tego do kosztów uzyskania przychodów (nr interpretacji 0113-KDIPT2-3.4011. 704.2019.1.S).
Podobnie było w przypadku rozliczenia fryzjera i kosmetyczki w działalności prezenterki tv, gospodyni programu o modzie i urodzie. Przekonał go argument, że efekty zabiegów przedstawia na antenie. Jednak uprzedził, że nie może odliczać zakupów, które nie mają związku z występami (0115-KDIT3.4011.214.2019.2.DR)