W próbce produktu marki Themra, która była poddawana analizom w ramach działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wykryto obecność substancji farmakologicznie czynnej, tj. sildenafilu, której nie było zadeklarowanej na etykiecie produktu.
Komunikat urzędu brzmi jak następuje:
W próbce produktu badanego w ramach działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność niezadeklarowanej na etykiecie substancji farmakologicznie czynnych - syldenafilu.
Substancja te nie może występować w żywności ze względu na jej działanie medyczne. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, szczególnie dla osób przyjmujących leki zawierające inhibitory fosfodiesterazy 5 lub uwalniające tlenek azotu. Nie znane jest pochodzenie, czystość oraz dawka tej substancji w produkcie.
Należy także dodać, że w europejskim Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach inne kraje członkowskie zgłaszały już powiadomienia dotyczące produktów marki Themra tego samego producenta. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne partie przedmiotowego produktu również mogą być zafałszowane.
Dane szczegółowe dotyczące zakwestionowanego produktu:
Produkt: Themra Bitkisel Karisimli Macun (miód turecki na potencję), 240g
Numer partii: 20211218
Data minimalnej trwałości: 17.12.2024
Producent: Veysi Topuz Hal Mah. Turgut Özal Bul. Yeni Hal Kompleksi Toptancilar Sitesi No: 24/Z Blok No: 30-31 Akdeniz/Mersin
Firma dystrybucyjna w Polsce zadeklarowała, że będzie informować wszystkich swoich klientów o wycofaniu danego produktu z rynku. Obecnie Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dochodzenie w tej sprawie w celu wyjaśnienia sytuacji. Zaleca się, aby nie spożywać partii produktu, która została określona w oficjalnym komunikacie. Ponadto istnieje ryzyko, że również inne partie produktu mogą być potencjalnie zafałszowane i należy je traktować ostrożnie.
W 2022 r. podobne wątpliwości zgłosił belgijski organ kontrolny, wtedy produkt był sprzedawany pod nazwą "Afrodisiac Honey", zgodnie ze wpisem do systemu RASSF.
Czytaj także: Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: cztery alerty dotyczące suplementów diety