Dostawcom zapachów postawiono szereg zarzutów antymonopolowych, w tym koordynację ich polityki cenowej, zakazanie ich konkurentom zaopatrywania niektórych klientów i ograniczenie produkcji niektórych zapachów. Pozew zbiorowy ma na celu odzyskanie rzeczywistego i wyrównawczego odszkodowania za szkodę spowodowaną „znaczącym” wzrostem cen produktów zapachowych w okresie określonym w pozwie.
W marcu bieżącego roku szwajcarskie organy antymonopolowe ogłosiły, że cztery przedsiębiorstwa wymienione w pozwie są przedmiotem międzynarodowego dochodzenia dotyczącego domniemanego kartelu w branży perfumeryjnej. Informacje o dochodzeniu w sprawie dostaw substancji zapachowych i składników zapachowych stały się powszechne w mediach, gdy producent perfum i aromatów, Givaudan, potwierdził, że jest pod kontrolą organów ścigania. Firmy objęte dochodzeniem to Givaudan SA ze Szwajcarii, Firmenich International z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, International Flavours & Fragrances Inc z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz niemiecka firma Symrise AG — takie informacje przekazał COMCO (szwajcarski Federalny Departament Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych).
Nie wiadomo jeszcze, jakie konkretne żądania wysuwa powód, marka Chautauqua Soap Company. Według ogólnie dostępmych informacji pozew został złożony 13 czerwca bieżącego roku w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Okręgu New Jersey.
Czytaj także: Akcje Givaudan, Symrise i DSM spadają po dochodzeniu w sprawie globalnego kartelu zapachowego