Jeden z najbardziej przełomowych elementów francuskiej ustawy o klimacie, który został przegłosowany w 2021 r., wszedł w życie 1 stycznia 2023 r. Tekst ustawy wymaga od wszystkich firm, które podkreślają neutralność emisyjną produktu lub usługi, sporządzenia raportu o wszystkich emisjach gazów cieplarnianych związanych z danym produktem lub usługą.
Raport musi być aktualizowany co roku i obejmować cały cykl życia, od produkcji po utylizację lub recykling. Musi również wyjaśnić, w jaki sposób w pierwszej kolejności unika się emisji gazów cieplarnianych, a następnie je redukuje i w końcu „równoważy”. Jeśli emisje danego produktu lub usługi wzrosły w ciągu dwóch kolejnych lat, claim „neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla” jest zabroniony. Wreszcie metody kompensacji stosowane w odniesieniu do emisji rezydualnych będą musiały być szczegółowe, w tym charakter i opis projektów oraz ich koszt.
Obowiązek ten dotyczy claimów „neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla”, „zero emisji dwutlenku węgla”, „zerowy ślad węglowy”, „neutralny dla klimatu”, „w pełni zrekompensowany [wobec środowiska]”, „w 100% zrekompensowany” lub z dowolnymi sformułowaniami o równoważnym znaczeniu lub zakresie. Reklama lub opakowanie zawierające oświadczenie o neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla musi również zawierać link do strony internetowej szczegółowo opisującej plan klimatyczny firmy.
W przypadku naruszenia firma może zostać ukarana grzywną w wysokości 100 000 euro, która może zostać podwyższona do łącznej kwoty wydatków poniesionych na kampanię reklamową. Francuski rząd powiedział, że celem jest zapewnienie społeczeństwu przejrzystych informacji, „stopniowe wzmacnianie zobowiązań reklamodawców” i zwalczanie „greenwashingu”.
Nowe zalecenia ekspertów ONZ, opublikowane w listopadzie podczas rozmów COP27 w egipskim Sharm el-Sheikh, mówią, że firmy nie mogą twierdzić, że są "zero netto", jeśli inwestują w nowe paliwa kopalne, powodują wylesianie lub kompensują emisje kredytami węglowymi, zamiast je redukować. Szef ONZ Antonio Guterres wezwał firmy do aktualizacji swoich zobowiązań do zerowej emisji netto w ciągu roku, aby spełnić nowe kryteria.
Nie jest jasne, czy przepisy będą obowiązywały również w przypadku produktów importowanych do Francji.
Czytaj także: NielsenIQ: Rośnie zainteresowanie zrównoważonym rozwojem wśród konsumentów