Niszczenie artykułów niespożywczych, takich jak odzież, sprzęt gospodarstwa domowego, produkty kosmetyczne i higieniczne, zakończy się we Francji w ciągu dwóch do czterech lat - ogłosił we wtorek premier Philippe.
Takie posunięcie pojawi się w ustawie o przeciwdziałaniu marnotrawstwu, która zostanie przedstawiona Radzie Ministrów w lipcu i ma na celu zapewnienie, że produkty te zostaną oddane lub poddane recyklingowi od końca 2021 roku lub do końca 2023 roku.
Zmiana jest dodatkiem do szeregu środków już przyjętych w celu zwalczania marnotrawienia żywności. Według francuskiego rządu, obecnie w tym kraju warte ponad 600 milionów euro nowe i niesprzedane produkty niespożywcze są wyrzucane lub niszczone każdego roku.
Francuski minister środowiska Brune Poirson obiecał ustawę dotyczącą odpadów w styczniu po tym, jak dokument telewizyjny pokazał, że Amazon niszczy miliony produktów, które zostały zwrócone przez konsumentów.
Francja zajmuje się kwestią nadwyżek towarów konsumpcyjnych wraz z projektem ustawy o przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów.
Rząd francuski ogłosił, że zamierza zakazać niszczenia niesprzedanych produktów niespożywczych od 2022 roku w ramach przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Firmy będą musiały zmienić przeznaczenie, ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi wszystkie niesprzedane towary lub ponieść karę.
Prawo obejmie kosmetyki, ale niektóre kategorie produktów będą zwolnione ze względów bezpieczeństwa.
Brytyjska firma modowa Burberry wywołała skandal w ubiegłym roku, przyznając, że paliła niesprzedane ubrania, akcesoria i perfumy o wartości 28,6 miliona funtów rocznie, aby zapobiec ich taniej sprzedaży. Celem marki było utrzymanie ekskluzywności i luksusowej tajemniczości marki, ale później stało się jasne, że praktyka ta była stosunkowo powszechna w branży.
Biuro francuskiego premiera przekazało, że przewiduje się specjalne rozwiązania dla sektora luksusowego. Produkty, które nie nadają się do użytku po określonej dacie, będą traktowane jako wyjątek.