– W tym roku i w kolejnych zmieni się niemalże wszystko, co stanowi DNA naszego przemysłu. Zaczynając od rozporządzenia kosmetycznego, gdzie – już wiemy – nastąpią zmiany dotyczące oceny bezpieczeństwa produktów, cała regulacja oparta na ocenie zagrożeń. Bardzo możliwe, że zostaniemy w pewnym sensie podpięci pod regulacje chemiczne, takie jak REACH i CLP – mówiła Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021, które odbywało się pod hasłem Piękno z natury.
Europejski Zielony Ład to szereg polityk, ponad 30 strategii oraz wiele inicjatyw, które stawiają przed biznesem kosmetycznym nowe wyzwania. Jest wiele regulacji, które na razie są dobrowolnie stosowane z inicjatywy przemysłu – dotyczących opakowania, recyklingu, kontaktu z konsumentem, deklaracji marketingowych, a mają się stać obowiązkowe. Zmieni się szereg wytycznych dotyczących opakowania kosmetycznego, ale i formuły wewnątrz produktu.
– Obawiamy się, że te wszystkie zmiany będą nie do objęcia równocześnie i biznesowo, i finansowo, i regulacyjnie, szczególnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa – powiedziała Blanka Chmurzyńska-Brown.
Jedna ze strategii Komisji Europejskiej będących częścią Zielonego Ładu dotyczy chemikaliów i tego, które z substancji wchodzących w skład produktu są niezbędne, a które nie. Będą one oceniane pod kątem potencjalnego zagrożenia dla środowiska oraz dla zdrowia człowieka. – Nie ma jednak kryteriów, według których dana substancja byłaby klasyfikowana i uznawana za niezbędną w produkcie lub nie. To rewolucyjna zmiana w podejściu regulacyjnym, nie tylko dla naszego sektora. Budzi wiele obaw, bo nie jest wykluczone, że część nie tylko substancji, ale wręcz produktów, może zostać uznanych za nie niezbędne – mówiła szefowa Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.
Kolejna inicjatywa Komisji Europejskiej to Sustainable Products Initative, która ma ustawić cały proces ekoprojektowania. – Jest cała piramida hierarchii postępowania z opakowaniami, która leży w centrum tej inicjatywy, czyli eliminate – zrezygnuj z opakowania, jeśli to możliwe, a także reduce, reuse, recycle – redukuj, minimalizuj, odchudzaj opakowanie, koncentruj produkt, pakuj produkty w ten sposób, żeby mogły być ponownie napełniane, myśl o tym, żeby dawka skoncentowana, po rozcieńczeniu produktu, stanowiła mniejszy ślad środowiskowy. Inicjatywy bardzo cenne, ale wymagające bardzo intensywnego dialogu z konsumentem. To my musimy mu powiedzieć, jak ma postępować, żeby pomysły regulacyjne przyniosły zmiany, których oczekuje Komisja Europejska – tłumaczyła Chmurzyńska-Brown.
Ecodesing for sustainability to kolejna inicjatywa, która stawia w centrum zainteresowania etap projektowania, wymyślania produktu według metodologii stworzonej przez Fundację Ellen McArthur. – To wszystko wymaga prowadzenia dialogu zarządzania biznesem w zupełnie inny, rewolucyjny sposób i rozmawiania z szeregiem interesariuszy – recyklerami, sortowniami, z konsumentem, bo inaczej te inicjatywy zostaną tylko na papierze – podkreśliła.
Więcej podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021. Jeśli chcesz kupić dostęp do wykładów i prezentacji skontaktuj się: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.