Anna Oborska, dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego powiedziała, że Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych, czyli główny akt tego problemu nie dotyka, natomiast rozporządzenie z 2013 roku precyzyjniej deklaruje: nie można umieszczać oznaczenia „nie testowane na zwierzętach”. Jeśli kosmetyk nie zawiera składnika, który jest zakazany to nie można tego oznajmiać. - Nie mamy odniesienia w prawie tego, co jest organiczne. Norma ISO 16128, precyzuje, co jest naturalne i organiczne, choć nie jest to obowiązujące prawo – podkreśliła Anna Oborska.
Beata Kaczorek z Consumer Shopper Director w Nielsen zaznaczyła, że konsumenci mają chaos w zrozumieniu tego, co jest certyfikatem. Ogromną rolą branży kosmetycznej jest edukacja klienta. Z kolei Elżbieta Andrzejak, wiceprezes zarządu, dyrektor marketingu Madonis przypominała, że producenci mogą komunikować, że jest to produkt nietestowany na zwierzętach, bo jest to oczywiste. - Działając zgodnie z prawem, nie informujemy o tym - stwierdziła.
Anna Oborska zaznaczyła, że nie ma kosmetyków mniej lub bardziej bezpiecznych. Nie można mówić, że kosmetyk deklarowany jako organiczny, jest bardziej bezpieczny. Jeśli kosmetyk jest niebezpieczny, to łamie prawo. To dotyczy wszystkich produktów.
Magdalena Dąbrowska-Wcisło, współwłaścicielka drogerii Endorphine i firmy Temido radzi małym producentom, aby budowali markę powoli, nie spieszyli się z wprowadzeniem produktu. Powinni przykładać dużą wagę do jakości produktu, jakości opakowania. Produkt naturalny wymaga czasu. To nie jest produktem masowym, który sprzedawany jest na niskiej marży. Większość firm nie ma jednak pieniędzy, stąd wynika pośpiech. Błędem jest np. pakowanie produktów naturalnych w opakowania nieekologiczne.