Niniejszy wniosek, skierowany do Echa (Europejskiej Agencji Chemikaliów), ma na celu „ograniczenie obecności substancji uczulających na skórę w tekstyliach, skórze, futrach i skórach sprzedawanych ogółowi społeczeństwa”, aby „lepiej chronić konsumentów” - informuje francuska ANSES ( l'Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation et de l'environnement - Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Środowiska).
ANSES przeprowadziła w czerwcu 2018 roku ekspertyzę w celu identyfikacji chemikaliów w niektórych artykułach i zaleciła już obniżenie maksimum regulacyjnego chromu 6 w wyrobach skórzanych i ustalenie maksymalnego poziomu niklu w tekstyliach.
Francuskie i szwedzkie agencje dokonały „oceny ryzyka” w celu „określenia maksymalnych stężeń, które nie powinny zostać przekroczone dla tych substancji w celu ochrony konsumentów”.
W efekcie tej pracy proponują zakazanie tego typu produktów, tj. „25 substancji z rodziny barwników dyspersyjnych o właściwościach uczulających”. Barwniki dyspersyjne są nierozpuszczalnymi w wodzie barwnikami stosowanymi do barwienia włókien syntetycznych.
Obie agencje proponują również maksymalne stężenia, które nie powinny zostać przekroczone dla innych rodzin „substancji uczulających”, w tym chromu 6 (1 mg / kg), niklu, kobaltu, formaldehydu i 1,4-parapenylenodiaminy (PPD).
Substancja stosowana do utrwalania ciemnych kolorów, PPD jest już zabroniona od 2005 roku. We wszystkich kosmetykach przeznaczonych do kontaktu ze skórą (a w szczególności w tymczasowych tatuażach na bazie henny). Pozostaje dozwolony dla farb do włosów, jeśli ich stężenie nie przekracza 6 proc. oraz w tekstyliach.
- Alternatywne substancje chemiczne są istotne w szczególności dla barwników dyspersyjnych, których zastąpienie jest możliwe i już trwają prace nad tym w Europie - uważa ANSES.
Agencja zaleciła, aby wszystkie nowe ubrania, które mogą mieć kontakt ze skórą, zostały wyprane przed pierwszym użyciem, aby zmniejszyć narażenie na substancje drażniące.
Teraz podjęcie decyzji o przyjęciu tych ograniczeń będzie należało do Komisji Europejskiej.