Do ministrów finansów i rozwoju wpłynęła interpelacja poselska dotycząca obniżenia do 8 proc. stawki VAT na usługi kosmetyczne. Obniżenie podatku ma pomóc firmom działającym w tym sektorze – gabinetom kosmetycznym, fryzjerskim, manicure‘u i innym – zmierzyć się ze skutkami pandemii, w tym zapobiec zwolnieniom. O wniosku, który przygotowały firmy zrzeszone w organizacji Beauty Razem pisaliśmy już w artykule Branża beauty chce obniżenia do 8 proc. stawki VAT na usługi kosmetyczne
Postulatami zainteresowała się grupa posłanek, które skierowały zapytanie w tej sprawie do szefów dwóch resortów – finansów i rozwoju.
Oto treść interpelacji:
"Interpelacja nr 8347
do ministra finansów, ministra rozwoju
w sprawie obniżenia do 8 proc. stawki VAT na usługi kosmetyczne
Zgłaszający: Krystyna Sibińska, Maria Małgorzata Janyska, Zofia Czernow, Jarosław Urbaniak, Elżbieta Gapińska
Data wpływu: 24-06-2020
Branża beauty opracowała i przedstawiła rządowi rozwiązania, które mają zniwelować choć część skutków przestoju wywołanego pandemią. Zostały one opracowane na podstawie dyskusji w ponad 30-tysięcznym gronie specjalistów tej branży.
Obniżenie stawki VAT do 8 proc. na usługi kosmetyczne to sztandarowy postulat, który ma zapobiec m.in. zwolnieniom w salonach kosmetycznych.
Obniżenie stawki VAT do 8 proc. na usługi kosmetyczne przełoży się bezpośrednio na płynność finansową 15 proc. przedsiębiorstw beauty. Długoterminowo ten krok pozwoli ochronić nawet 45 tys. miejsc pracy – uważają specjaliści tej branży.
Dodatkowym postulatem jest dofinansowanie 50 proc. nakładów na środki higieniczne, ochronne i dezynfekcyjne – w postaci odliczenia od podatku (karty podatkowej, ryczałtu, podatku dochodowego) z możliwością zwrotu bądź przeksięgowania na inne zobowiązania (np. ZUS). Wzrost cen wynosi ok. 2000 proc., a zużycie środków znacznie wzrosło w związku z podwyższonym rygorem bezpieczeństwa.
Przedstawiciele Beauty Razem uważają, że na wsparcie branży mogłaby zostać przeniesiona część środków z proponowanego przez rząd bonu turystycznego. Ich zdaniem, rozwiązania proponowane w ramach tzw. tarczy beauty wpłyną pozytywnie nie tylko na branżę, ale także na pozostałe sektory – ponieważ 300 tys. osób związanych z branżą fryzjersko-kosmetyczną, to także konsumenci.
W związku z powyższym zwracam się z pytaniem, czy rząd zamierza obniżyć do 8 proc. stawki VAT na usługi kosmetyczne?"