Coty informuje, że w całym drogim kwartale 2023 roku, który zakończył się 31 grudnia 2022 r., popyt konsumentów na produkty kosmetyczne, w szczególności prestiżowe zapachy, utrzymywał się na wysokim poziomie. I chociaż spółka odnotowała silny wzrost LFL zarówno w dywizji prestiżowych perfum, jak i na masowym rynku kosmetycznym to wzrost sprzedaży były nadal ograniczane przez niedobory komponentów w całej branży, wynikające z przyspieszonego popytu na zapachy.
W efekcie przychody segmentu Prestige w drugim kwartale spadły o 5 proc. Jednak Coty zapewnia, że jej kluczowe premiery zapachowe, czyli Burberry Hero EDP, Boss Bottled Parfum oraz Gucci Flora Gorgeous Jasmine cieszyły się ogromnym zainteresowaniem konsumentów na większości rynków.
Tymczasem na przychody z makijażu Prestige wpłynęły całkowite blokady związane z COVID w Chinach. Jednak Coty nadal rozwijała się poza Chinami, ze szczególnym naciskiem na Stany Zjednoczone, gdzie sprzedaż detaliczna produktów do makijażu Gucci i Kylie wzrosła o ponad 40 proc.
Segment Consumer Beauty w Q2 zmniejszył sprzedaż o 1 proc. (wzrost o 6 proc. LFL) na co wpłynęło wyjście marek Coty z Rosji. Przychody LFL wzrosły w kluczowych kategoriach, w tym w kosmetykach, pielęgnacji ciała i twarzy. W ciągu kwartału kategoria kosmetyków masowych globalnie rosła, a sprzedaż Coty przewyższała rynkowe wzrosty.
– Jestem zadowolona z dziesiątego kwartału z rzędu, w którym Coty osiąga wyniki zgodne z oczekiwaniami, zwłaszcza że większość kwartałów przekroczyła oczekiwania pomimo bardzo złożonego otoczenia zewnętrznego, ze szczególną presją ze względu na niedobory komponentów i różnice kursowe. Wyniki te potwierdzają siłę naszej marki, naszych zespołów i elastyczność naszej organizacji – skomentowała Sue Y. Nabi, CEO Coty.
Czytaj też: Coty rozpoczyna kampanię #UndefineBeauty
Dochód operacyjny Coty w II kw. 2023 r. wyniósł 199,3 mln USD, a w I półroczu 2023 r. – 371,2 mln USD. Skorygowany zysk operacyjny w 2Q23 wzrósł o 11 proc. do 261,4 mln USD, a skorygowany dochód operacyjny w 1H23 wzrósł o 17 proc. do 511,0 mln USD, przy czym skorygowana marża operacyjna wzrosła o ponad 200 punktów bazowych do ponad 17 proc.
Skorygowana EBITDA za 2Q23 wzrosła o 2 proc. do 317,6 mln USD, a skorygowana EBITDA za 1H23 wzrosła o 6 proc. do 625,5 mln USD, zwiększając marżę EBITDA od początku roku o 21,5 proc., co oznacza wzrost o 150 punktów bazowych.
Coty nadal odnotowuje silny wzrost popytu na prawie wszystkich rynkach, szczególnie w przypadku zapachów Prestige, przy czym utrzymuje silną aktywność w zakresie wprowadzania na rynek zarówno zapachów Prestige, jak i Consumer Beauty. Jednocześnie firma informuje, że problemy z niedoborem komponentów zaczynają się zmniejszać, co napawa optymizmem na przyszłość. Dlatego Coty nadal planuje skorygowany EBITDA na rok 2023 na poziomie 955-965 mln USD.
Coty nadal oczekuje, że przychody z podstawowej działalności w 2023 roku, po uwzględnieniu wpływu wyjścia Rosji, wzrosną o 6-8 proc. LFL. Spółka nadal spodziewa się niewielkiego wzrostu marży brutto w RO23, pomimo podwyższonego środowiska inflacyjnego.