StoryEditor
Prawo
17.05.2021 00:00

Coty: Spadła sprzedaż produktów kosmetycznych z powodu lockdownów

Firma kosmetyczna Coty ogłosiła spadek w trzecim kwartale roku podatkowego 2021 r. o 3,3 proc. To efekt europejskich lockdownów, które zmniejszyły sprzedaż produktów kosmetycznych koncernu. Przychody spadły z 1,06 do 1,03 mld dolarów rok do roku, bo ograniczenia z powodu COVID-19 w niektórych krajach Europy, takich jak np. UK i Francja, osłabiły popyt na kosmetyki.

W ujęciu regionalnym przychody netto w obu Amerykach spadły o 6 proc. do 409,6 miliona dolarów, podczas gdy sprzedaż kosmetyków premium w USA wykazała silny wzrost w segmencie zapachów, kosmetyków kolorowych i produktów do pielęgnacji skóry. Sprzedaż w e-commerce wzrosła o 50 proc.

Przychody netto w regionie EMEA spadły o 7,8 proc. r / r, a konsekwencje COVID-19 dotknęły zarówno kosmetyki masowe, jak i prestiżowe. Jednak sprzedaż internetowa wzrosła o prawie 90 proc. Przychody netto w regionie Azji i Pacyfiku wzrosły o 27,7 proc. napędzane silnym wzrostem prestiżowych marek i dobrymi wynikami w Chinach.

Marki Prestige wzrosły o 6,5 proc., dzięki popytowi w USA i Chinach, podczas gdy przychody netto produktów masowych spadły o 14,3 proc.

Sue Y. Nabi, CEO Coty, skomentowała tak raport firmy: - Z punktu widzenia wyników, w trzecim kwartale zaobserwowaliśmy znaczną poprawę trendów sprzedaży i kontynuowaliśmy wysiłki na rzecz wzmocnienia kondycji naszej firmy. Co ważne, sprzedaż prestiżu powróciła do wzrostu w miarę osłabienia wpływu pandemii na wielu rynkach.

- Zauważyliśmy silny wzrost na kilku naszych kluczowych rynkach, przy wzroście sprzedaży w Chinach dwu- lub trzycyfrowym w porównaniu z rokiem budżetowym 2020 i 2019, a sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła jednocyfrowo w ciągu kwartału i była równa w całym roku podatkowym. Chociaż sprzedaż w Europie pozostaje pod presją, jesteśmy przekonani, że zbliżające się zniesienie ograniczeń dotyczących COVID przyczyni się do poprawy w tym kluczowym regionie - dodała.

Firma powtórzyła swoje prognozy dotyczące całorocznych przychodów w wysokości od 4,5 do 4,6 mld dol. i redukcji kosztów o około 300 mln dol. w roku podatkowym 2021.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
09.04.2025 15:37
TK Maxx wycofuje wodę toaletową z powodu zagrożenia alergicznego
Byblos Blu

Sieć sklepów TK Maxx poinformowała o wycofaniu z obrotu wody toaletowej Happy Hour marki Byblos Blu. Produkt był dostępny w sprzedaży w sklepach TK Maxx na terenie Polski w okresie od stycznia do marca 2025 roku. Wycofanie dotyczy konkretnych partii, oznaczonych kodami 898369, 898374 oraz 898382, które można znaleźć zarówno na metkach, jak i paragonach zakupowych.

image
Byblos Blu
Decyzja o wycofaniu została podjęta z uwagi na obecność w produkcie związku chemicznego o nazwie karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenowy (znanego także jako Lyral lub HICC). Substancja ta została zakazana w kosmetykach na terenie Unii Europejskiej ze względu na potencjalne ryzyko wywołania reakcji alergicznych, szczególnie u osób uczulonych na ten składnik.

Konsumenci, którzy nabyli wycofywany produkt, powinni natychmiast zaprzestać jego stosowania. Wodę toaletową można zwrócić w dowolnym sklepie TK Maxx, gdzie klient ma prawo do pełnego zwrotu kosztów zakupu lub wymiany produktu na inny.

W celu uzyskania dodatkowych informacji klienci mogą skontaktować się z obsługą klienta TK Maxx pod numerem telefonu 0048 22 551 07 27 lub adresem e-mail [email protected]. TK Maxx apeluje również o poinformowanie znajomych i rodziny o wycofaniu produktu. Sprawa została oznaczona numerem referencyjnym PRSP260007 (TK PL), a informacja będzie widoczna w sklepach do 26 czerwca 2025 roku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
03.04.2025 13:26
Estée Lauder stanie przed sądem za wprowadzanie inwestorów w błąd
Timwkwaizwohfjw, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Amerykański gigant branży kosmetycznej, The Estée Lauder Companies, będzie musiał stawić czoła zarzutom o wprowadzenie w błąd akcjonariuszy. Jak poinformowała agencja Reuters, sędzia federalny uznał, że firma dopuściła się „wielu wprowadzających w błąd pominięć” oraz posługiwała się „półprawdami” w swoich komunikatach dla inwestorów. Sprawa trafiła do sądu okręgowego w Stanach Zjednoczonych.

Zarzuty dotyczą głównie ukrywania przez Estée Lauder nadmiernej zależności od sprzedaży na tzw. szarym rynku w Chinach. Chodzi tu konkretnie o działalność „daigou” – niezależnych pośredników kupujących luksusowe produkty za granicą i odsprzedających je na rynku chińskim. Pozew zbiorowy zarzuca firmie, że nie poinformowała inwestorów o skali tej zależności, co miało szczególne znaczenie po zaostrzeniu regulacji wobec tego rodzaju działalności przez władze chińskie.

Sędzia Arun Subramanian, cytowany przez Reuters, podkreślił, że przedstawiciele Estée Lauder przypisywali spadki sprzedaży wielu czynnikom, pomijając przy tym wpływ ograniczenia działalności „daigou”. Jednocześnie – jak zauważył sąd – firma uspokajała inwestorów, zapewniając, że poprawa sytuacji jest „już w drodze”, co mogło wprowadzać ich w błąd.

The Estée Lauder Companies, właściciel takich marek jak Tom Ford, nie skomentował sprawy mimo próśb ze strony Reutersa. Postępowanie sądowe będzie miało istotne znaczenie nie tylko dla przyszłości spółki na rynku kapitałowym, ale również może wyznaczyć nowe standardy w zakresie przejrzystości raportowania finansowego w branży dóbr luksusowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. kwiecień 2025 06:01