StoryEditor
Prawo
11.12.2019 00:00

Brakuje inspektorów farmaceutycznych

Obserwatorzy rynku farmaceutycznego twierdzą, że jego słabością jest m.in. niewystarczający nadzór nad prawidłowym stosowaniem prawa w aptekach. Tę rolę pełnić powinny Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, które jednak cierpią na braki kadrowe. Powodem tej sytuacji są niskie zarobki inspektorów.  

Portal mgr.farm w ślad za Kurierem Szczecińskim donosi, że w wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym w Szczecinie pracuje tylko trzech inspektorów. Od lutego może ich być jeszcze mniej, ponieważ urzędnicy rezygnują z pracy z powodu niskich zarobków. Podobna sytuacja ma miejsce w całym kraju. W Opolu do niedawna pracował tylko jeden inspektor.

Osoba pracująca w inspektoracie nie może pracować w aptece ze względu na konflikt interesów, nie może też dorobić. A zarobki w WIF są niskie. Wcześniej pracowali u nas sami emeryci, ale weszły komputery, serializacja, raportowanie o brakach, elektroniczny obieg dokumentów tzw. EZD i automatycznie wykruszyli się. Trudna sytuacja będzie za chwilę w delegaturze w Koszalinie. Nie będzie tam inspektora – mówi portalowi mgr farm. Kazimierz Polecki z WIF w Szczecinie.

Wynagrodzenie inspektora farmaceutycznego w Szczecinie to 4 200 zł brutto plus dodatki, nagrody i 13 pensja. To niewiele jak na osobę z wykształceniem farmaceutycznym, dlatego chętnych brakuje. Dla porównania szeregowy farmaceuta może w aptece liczyć na wynagrodzenie 4500 zł netto.

Nabory na stanowisko wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego trwają nieustannie w całym kraju. Wiele z nich kończy się bez jakiegokolwiek zgłoszenia kandydatur. 

By móc ubiegać się o pracę inspektora farmaceutycznego, trzeba mieć wykształcenie wyższe farmaceutyczne oraz prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Inne wymagania to znajomość przepisów Prawa farmaceutycznego oraz Kodeksu postępowania administracyjnego, wiedza fachowa z dziedziny farmacji, 5 lat stażu pracy w zawodzie farmaceuty w aptece lub hurtowni, znajomość pakietu MS Office oraz internetu.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
03.04.2025 13:26
Estée Lauder stanie przed sądem za wprowadzanie inwestorów w błąd
Timwkwaizwohfjw, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Amerykański gigant branży kosmetycznej, The Estée Lauder Companies, będzie musiał stawić czoła zarzutom o wprowadzenie w błąd akcjonariuszy. Jak poinformowała agencja Reuters, sędzia federalny uznał, że firma dopuściła się „wielu wprowadzających w błąd pominięć” oraz posługiwała się „półprawdami” w swoich komunikatach dla inwestorów. Sprawa trafiła do sądu okręgowego w Stanach Zjednoczonych.

Zarzuty dotyczą głównie ukrywania przez Estée Lauder nadmiernej zależności od sprzedaży na tzw. szarym rynku w Chinach. Chodzi tu konkretnie o działalność „daigou” – niezależnych pośredników kupujących luksusowe produkty za granicą i odsprzedających je na rynku chińskim. Pozew zbiorowy zarzuca firmie, że nie poinformowała inwestorów o skali tej zależności, co miało szczególne znaczenie po zaostrzeniu regulacji wobec tego rodzaju działalności przez władze chińskie.

Sędzia Arun Subramanian, cytowany przez Reuters, podkreślił, że przedstawiciele Estée Lauder przypisywali spadki sprzedaży wielu czynnikom, pomijając przy tym wpływ ograniczenia działalności „daigou”. Jednocześnie – jak zauważył sąd – firma uspokajała inwestorów, zapewniając, że poprawa sytuacji jest „już w drodze”, co mogło wprowadzać ich w błąd.

The Estée Lauder Companies, właściciel takich marek jak Tom Ford, nie skomentował sprawy mimo próśb ze strony Reutersa. Postępowanie sądowe będzie miało istotne znaczenie nie tylko dla przyszłości spółki na rynku kapitałowym, ale również może wyznaczyć nowe standardy w zakresie przejrzystości raportowania finansowego w branży dóbr luksusowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
02.04.2025 16:32
Polskie pianki koloryzacyjne w RAPEX Safety Gate; sprawdź które!
579090
/ Safety Gate RAPEX
579091
/ Safety Gate RAPEX
579092
/ Safety Gate RAPEX
579093
/ Safety Gate RAPEX
579090
579091
579092
579093
Gallery

Do europejskiego systemu szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych RAPEX Safety Gate trafiły ogłoszenia dotyczące kosmetyków polskiej marki Wats Élysée. Chodzi konkretnie o koloryzujące pianki do włosów, które zawierały zakazany w produktach kosmetycznych składnik – 2-(4-tert-butylobenzylo)propionaldehyd (BMHCA). Substancja ta została sklasyfikowana jako potencjalnie szkodliwa dla układu rozrodczego, zdrowia nienarodzonego dziecka oraz może powodować uczulenia skórne.

Zgłoszenia do systemu RAPEX obejmują trzy konkretne produkty Wats Élysée, zidentyfikowane przez numery EAN. Są to: 5907813184475 (partie 04326, 01368, 03206, 03378), 5907813184468 (partie 04428, 05469) oraz 5907813184741 (partie 02129, 04309). Obecność BMHCA została wykryta na podstawie analizy składu podanego na opakowaniu produktów, co wskazuje na naruszenie obowiązujących regulacji dotyczących bezpieczeństwa kosmetyków.

W związku z zagrożeniem dla zdrowia, zarówno odpowiednie organy nadzoru, jak i dystrybutorzy zdecydowali o natychmiastowym wycofaniu wskazanych partii produktów z rynku. Działanie to ma na celu zapobieżenie dalszemu narażeniu konsumentów na potencjalnie niebezpieczne substancje oraz zapewnienie zgodności z przepisami unijnymi dotyczącymi składu kosmetyków.

BMHCA to związek chemiczny, który był wcześniej stosowany jako składnik zapachowy w perfumach i kosmetykach, jednak ze względu na wyniki badań toksykologicznych został objęty zakazem stosowania. Przypadek pianek Wats Élysée pokazuje, jak ważna jest skuteczna kontrola składu produktów kosmetycznych oraz funkcjonowanie systemów wczesnego ostrzegania, takich jak RAPEX.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. kwiecień 2025 23:00