Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami wdrażającej Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta (ROP) już od dawna jest krytykowany, m.in. przez Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.
Ustawa ma dostosować nasze przepisy do prawa unijnego. Jednak według Michała Mikołajczyka z Rekopolu, polski projekt zakładał, że przedsiębiorcy mają łożyć środki finansowe na uregulowanie całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, płacąc 2 zł od każdego kilograma opakowania jednostkowego wprowadzonego przez przedsiębiorcę.
– Pieniądze mają trafiać do narodowego funduszu, tam mają być arbitralnie sterowane, czyli rola producentów, przedsiębiorców w decydowaniu o tym, w jaki sposób zwiększone środki mają być wydatkowane na stymulowanie systemu selektywnej zbiórki, na edukację, na budowę świadomości konsumentów, została całkowicie odcięta. To jest nie tylko nasza opinia, ale szeregu związków i stowarzyszeń branżowych, z którymi współpracujemy – mówił Michał Mikołajczyk, podczas webinaru Eko – najsilniejszy trend i największe wyzwanie na rynku kosmetycznym, zorganizowanego przez Wiadomości Kosmetyczne.
Czytaj też: Michał Mikołajczyk, Rekopol: Projekt ROP, w obecnym kształcie, jest nie do zaakceptowania
Podobnego zadnia jest Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Według niej zaprojektowana w ustawie rola przedsiębiorców jest nie do przyjęcia.
Czytaj też: Blanka Chmurzyńska-Brown, KosmetyczniPL: Nadchodzący rok będzie miał kolor zielony [Prognozy na 2022 rok]
Teraz – jak donosi Dziennik Gazeta Prawna (DGP) – Ministerstwo Klimatu i Środowiska (w gestii którego jest projekt ustawy o ROP), otrzymało – od zespołu programowania prac rządu – zalecenia, by ograniczyć potencjalny proinflacyjny wpływ tej regulacji. Przy okazji w zaleceniach rekomenduje się, by ROP bardziej odpowiadał ona oczekiwaniom przedsiębiorców, a zarazem, by jego skutki były jak najmniej niekorzystne dla konsumentów.
– Obecnie w stosunku do całej legislacji kierujemy się zasadą, że nie wprowadzamy żadnych regulacji, które mogą zwiększać inflację, podatki i inne obciążenia – deklaruje minister Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, w rozmowie z DGP.
Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu odpowiedzialny za gospodarkę odpadową, potwierdził dziennikowi, że w obecnej sytuacji geopolitycznej kluczowe, by minimalizować wpływ wprowadzenia ROP na ceny w sklepach.
DGP informuje, że prace nad ROP zostały wstrzymane, a ich wyhamowanie spowoduje prawdopodobnie kilkuletnie opóźnienie wdrożenia unijnych regulacji, co potencjalnie oznacza kary. Nowe unijne zasady powinny bowiem zostać wdrożone już w 1 stycznia 2023 r.