17 października 2018 r., spółka Basel Olten Pharm złożyła w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy X Wydział Gospodarczy wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego. Obligatariusze spółki zostali o tym poinformowani pocztą elektroniczną przez Alicję Kąkolewską, członka zarządu Basel Olten Pharm – podał portal Obligacje.pl.
Jak wynika z treści listu do obligatariuszy, od kilku tygodni trwa przegląd opcji strategicznych. Wśród nich Basel Olten Pharm rozważa między innymi „ofertę objęcia akcji nowej emisji w podwyższonym kapitale zakładowym przez inwestora zewnętrznego oraz pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania”.
Spółka złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, co ma być uzasadnione „potrzebą dokonania działań restrukturyzacyjnych zmierzających do poprawy sytuacji finansowej Basel Olten Pharm S.A., jak również zapewnienia należytej ochrony interesom wierzycieli spółki”.
"Wniosek o przyśpieszone postępowanie układowe jest jednym z 4 rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego. Oznacza to, że spółka będzie starała się dalej funkcjonować na rynku, zawierając układ z wierzycielami spółki. Oprócz postanowienia sądu, układ musi zostać zaakceptowany również przez samych wierzycieli" – czytamy na stronie Kancelarii Prawnej Kufieta. "Jak będzie wygląda sytuacja w kolejnej już spółce, która podejmuje czynności zmierzające do odzyskania płynności finansowej? Ciężko określić. Samo złożenie wniosku o niczym nie świadczy, a jedynie pokazuje ciężką sytuację finansową spółki. Sprawę znamy już bowiem od sierpnia br. w momencie kiedy pierwsze osoby posiadające obligacje w spółce Basel Olten Pharm S.A., zaczęły informować, iż spółka wypłaca odsetki od obligacji, jednak nie zawsze terminowo" – komentują prawnicy na kancelariakufieta.pl
Na koniec 2016 r. Konrad K. był głównym akcjonariuszem Basel Olten Pharm z 80-proc. udziałem w kapitale spółki. W lutym 2017 r. sprzedał jednak swoje akcje funduszom Stability Fund 17 FIZ oraz Altus 59 FIZ – pisze portal Obligacje.pl
Według szacunków, w aferze GetBack poszkodowanych jest ok. 9 tysięcy osób, które kupiły obligacje na łączną kwotę 2,5 miliarda złotych. Większość z nich nabywała feralne papiery dłużne za pośrednictwem banków i domów maklerskich. W październikowym piśmie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odrzuciła postulat obligatariuszy, aby to Skarb Państwa objął rolę gwaranta w procesie odzyskiwania pieniędzy.
Wierzyciele GetBack założyli Stowarzyszenie Obligatariuszy Spółek KK www.obligacjekk.pl. Wśród celów stowarzyszenia zapisano „udzielenie wsparcia poszkodowanym wierzycielom-obligatariuszom spółek: GetBack S.A., Hussar Gruppa S.A., Basel Olten Pharm, GB Managers”.
Działa także Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack www.obligatariusze.pl. 23 października Stowarzyszenie skierowało list otwarty do Prokuratora Generalnego, w którym prosi o przyspieszenie sprawy odzyskiwania utraconych środków finansowych.