W poniedziałek, 30 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 733 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 121 osób. Od początku epidemii w Polsce odnotowano prawie milion zakażeń, z czego 17 150 osób zmarło, a 577 514 wyzdrowiało. Jak przekazał resort zdrowia, w ciągu doby wykonano 25,1 tys. testów na obecność koronawirusa.
Minister zdrowia na konferencji prasowej odniósł się do kwestii programu domowej opieki medycznej. - Chcemy, żeby wszyscy pacjenci z COVID-19 byli objęci domową opieką medyczną - zapowiedział Adam Niedzielski. W tym celu resort chce wykorzystać pulsoksymetry, które pozwalają na badanie pulsu oraz poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem.
- Ten program tak naprawdę, i to jest najważniejsze dzisiaj stwierdzenie, jest bardzo realnym narzędziem walki niestety z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach - powiedział szef resortu zdrowia. Dodał, że lekarze zwrócili uwagę na to, iż pacjenci za późno trafiają do szpitala. - Odkładamy na ostatni moment to, kiedy potrzebujemy interwencji medycznej, takiej bardziej specjalistycznej, szpitalnej. Karetki są wzywane zbyt późno - zauważył.
- Zdecydowaliśmy razem z premierem, że dostępność pulsoksymetru od państwa dla obywatela będzie możliwa dla każdego, kto ma dodatni wynik testu na SARS-CoV-2 - poinformował Adam Niedzielski.
Osoby powyżej 55. roku życia zostaną "automatycznie zakwalifikowane" do programu. Otrzymają najpierw wiadomość SMS, a później przesyłkę z zestawem. Pulsoksymetr muszą zwrócić po zakończeniu programu za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Ministerstwo planuje wykorzystać aplikacje na smartfony, aby ułatwić korzystanie z pulsoksymetrów, ale do programu można zapisać się także za pośrednictwem przychodni POZ. Po zgłoszeniu osoby z diagnozą zakażenia koronawirusem, przychodnia wprowadzi dane pacjenta do aplikacji PulscoCare Doctor. Pacjent po zalogowaniu do aplikacji będzie miał możliwości przeprowadzenia badania z użyciem pulsoksymetru. Wyniki tych badań, wraz z ankietą - wywiadem medycznym, będą przesyłane do centralnej bazy danych. Konsultanci i lekarze PZU Zdrowie będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wzywać pogotowie ratunkowe - informuje MZ.
Podano numer na infolinię dla pacjentów z COVID-19 objętych domową opieką medyczną 800 190 590. Jeśli ktoś nie posiada smartfona, to będzie możliwość przekazywania danych podczas rozmowy telefonicznej.
- W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ. Przygotowujemy się do tego logistycznie - zapowiedział szef resortu zdrowia. Jednak uściślił, że decyzję o wykonywaniu testów będą podejmować lekarze podstawowej opieki rodzinnej i przyznał: - Na pewno zdarzą się tacy, którzy nie zostaną na badanie skierowani.