StoryEditor
Opakowania
20.09.2022 00:00

Szkolenie z zakresu EU Ecolabel – ekologicznego oznakowania produktów i usług. Zgłoś się już dzisiaj.

W październiku 2021 r. została opublikowana decyzja Komisji Europejskiej 2021/1870 ustanawiająca kryteria ekologiczne EU Ecolabel dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt.

Dotychczasowe produkty kosmetyczne zostały poszerzone o kosmetyki niespłukiwane, a  produkty do pielęgnacji zwierząt zostały po raz pierwszy dołączone do portfolio programu EU Ecolabel, dając łącznie 24 grupy produktów i usług, które można certyfikować na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel.

Produkty przedstawione do certyfikacji na oznakowanie EU Ecolabel są oceniane przez jednostkę certyfikującą, a prawo używania oznakowania jest nadawane na podstawie uzyskanej pozytywnej decyzji potwierdzającej spełnienie wymagań określonych przez kryteria w wielu różnych aspektach, w tym m.in. w obszarze:

  • wymogów prawnych - produkt musi spełniać wszystkie wymagania prawne państwa, w którym ma zostać wprowadzony do obrotu;
  • toksyczności w stosunku do organizmów wodnych (CDV);
  • biodegradowalności;
  • receptury produktu, w tym m.in. substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC), substancji zapachowych, konserwantów i barwników na podstawie określonych w kryteriach wartości progowych;
  • opakowań m.in. w zakresie wskaźnika wpływu opakowania (PIR) oraz zaprojektowania w sposób ułatwiający recykling.

Niedozwolone jest prowadzenie badań gotowych receptur, składników i ich kombinacji na zwierzętach. Do potwierdzenia spełnienia wszelkich podstawowych i drugorzędnych funkcji produktów do pielęgnacji zwierząt, można przedstawić dane bibliograficzne z opublikowanych badań, oraz informacje / lub dane techniczne pozyskane od dostawców surowców (wskazujące, np. na rekomendowane dozowanie surowców, czy badania laboratoryjne dot. skuteczności ich składników). Potwierdzenie właściwości produktów kosmetycznych odbywa się za pomocą badań konsumenckich, chyba że dostępne są znormalizowane badania laboratoryjne (np. dla filtrów przeciwsłonecznych).

Certyfikacja produktów i usług na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel (www.pcbc.gov.pl/pl/ecolabel) stanowi jedno z dostępnych narzędzi do realizacji celów zrównoważonego rozwoju m.in. w zakresie rozwijania jednolitego rynku zrównoważonych produktów oraz gotowości przedsiębiorstw do spełnienia obecnych i przyszłych przepisów unijnych w zakresie środowiska (takich jak Zielony Ład, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym, Inicjatywa na rzecz Zrównoważonych Produktów…) tak, aby produkty zrównoważone stały się normą w UE.

Producent wyróżniając kosmetyki i środki do pielęgnacji zwierząt etykietą EU Ecolabel ułatwia konsumentom podjęcie decyzji o ekologicznych zakupach. Nabywcy produktów z etykietą EU Ecolabel mogą być pewni, że skład i właściwości produktu są zgodne z opisanymi w Decyzji KE kryteriami, co dodatkowo jest potwierdzane oceną wykonaną przez niezależną i bezstronną od producenta jednostkę certyfikacyjną.

Serdecznie zapraszamy Producentów, Dystrybutorów, Safety Assesorów oraz przedstawicieli laboratoriów badawczych do udziału 5 października 2022 r. w warsztatach organizowanych przez PCBC S.A. – jednostkę właściwą do prowadzenia certyfikacji na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel. Podczas tego wydarzenia zostaną omówione wymagania opisane w decyzji KE 2021/1870 ustanawiającej kryteria EU Ecolabel dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt. Na warsztatach zostanie przedstawiony również case study. Udział w warsztatach umożliwi uczestnikom poznanie metod, jak poprawnie wypełniać wymagane arkusze kalkulacyjne, oraz jak poruszać się po wskazówkach przygotowanych przez KE celem sprawnego zgromadzenia wymaganych dowodów potwierdzających spełnienie kryteriów.

materiał partnera
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
07.11.2024 09:53
Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań
Nowa biblioteka umożliwi dopasowanie koloru opakowań aluminiowych.X-Rite

Nowe biblioteki kolorów Monobloc w systemie PantoneLIVE to rozwiązanie, które ułatwia markom kosmetycznym i producentom opakowań precyzyjne odwzorowanie kolorów na aluminiowych opakowaniach. Dzięki współpracy Pantone, X-Rite i Sun Chemical, proces projektowania, testowania i produkcji kolorowych opakowań stanie bardziej przewidywalny i przyjazny środowisku.

W ostatnich latach opakowania aluminiowe oraz inne metalowe cieszą się rosnącą popularnością wśród marek kosmetycznych. Teraz dzięki współpracy Pantone, X-Rite i Sun Chemical pojawiła się innowacyjna możliwość tworzenia opakowań z metalu w niestandardowych kolorach. Wprowadzono nowe biblioteki kolorów Monobloc do systemu cyfrowego PantoneLIVE, przeznaczone specjalnie do aluminiowych opakowań aerozolowych, co znacząco ułatwia proces projektowania i produkcji.

Kolor może wyglądać inaczej w zależności od materiału, na którym jest używany, dlatego tak ważne jest, aby precyzyjnie odwzorować odcień na aluminium. Nowe biblioteki Monobloc umożliwiają dokładną komunikację standardów Pantone w produkcji opakowań, pomagając markom i producentom w precyzyjnym planowaniu wyglądu projektów. To ułatwienie pozwala na lepszą kontrolę jakości i unikanie błędów, co podkreślił Eduardo Alegria, Global Champion Metal Deco inks w Sun Chemical: „Nowe biblioteki upraszczają proces zatwierdzania kolorów, eliminują niepewność i opóźnienia oraz zmniejszają potrzebę poprawek, co jest bardziej zrównoważonym i opłacalnym rozwiązaniem”.

image
Pantone oferuje wzorniki, dzięki którym można precyzyjnie dopasować kolor.
Céréales Killer via Wikimedia

Biblioteki Monobloc zostały opracowane, aby jak najdokładniej odwzorować kolory z systemu Pantone Matching System, z zastosowaniem farby na aluminiowych puszkach lub pojemnikach, zarówno w wykończeniu matowym, jak i błyszczącym. Jak zauważyła Cindy Cooperman, wiceprezeska Global Brand Sales w X-Rite, proces tworzenia aluminiowych opakowań jest złożony ze względu na ich odblaskowy, zakrzywiony kształt, co utrudnia uzyskanie dokładnego koloru. Dzięki połączeniu bibliotek Monobloc w PantoneLIVE z urządzeniami X-Rite, takimi jak spektrofotometr Ci64, marki mogą teraz łatwiej wybierać, mierzyć i produkować spójne kolory, co pomaga utrzymać spójność wizualną marki.

Pantone to amerykańska firma znana przede wszystkim z opracowania i wdrożenia standaryzowanego systemu kolorów, znanego jako Pantone Matching System (PMS). System ten jest szeroko stosowany w przemyśle poligraficznym, modowym, projektowym i wielu innych branżach, które wymagają precyzyjnej identyfikacji i powtarzalności kolorów. Dzięki Pantone firmy, projektanci i producenci mogą komunikować się na temat kolorów z dokładnością, niezależnie od lokalizacji, co eliminuje błędy interpretacyjne. Każdy kolor w systemie ma przypisany unikalny numer, który umożliwia dokładne odtworzenie odcienia na różnych materiałach i w różnych procesach produkcyjnych.

Czytaj także: Pantone ogłasza piękny brzoskwiniowy Peach Fuzz 13-1023 kolorem roku 2024

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
16.09.2024 15:54
Farouk Systems Polska z nagrodą Art of Packaging Professional za opakowanie dla marki Bioelixire
Farouk Systems Polska z nagrodą Art of Packaging Professional za opakowanie dla marki BioelixireMateriał Partnera

Na początku września rozdane zostały nagrody Art of Packaging Professional w kategoriach: “Etykieta”, “Opakowanie i Etykieta Cyfrowa”, “Flekso”, “Freestyle”, “POS”, “Pragnienia”, “Premium”, “Smak”, “Uroda” i “Eko”. Wśród nominowanych znalazły się m.in. takie marki, jak Lotte Wedel, Hochland Polska, Nestle Polska, Muzk Management czy CEDC International.

Art of Packaging 2024 to prestiżowy konkurs, którego celem jest promowanie innowacyjności, kreatywności oraz konkurencyjności polskich opakowań na rynku krajowym i zagranicznym. Wydarzenie nagradza wyjątkowe projekty opakowań pod względem formy i funkcjonalności, w dwóch głównych kategoriach: Professional (opakowania dostępne komercyjnie) oraz Debiuty (projekty koncepcyjne). Zwycięzcy konkursu automatycznie otrzymują nominację do międzynarodowej nagrody WorldStar Packaging Award, organizowanej przez Światową Organizację Opakowań (WPO).

Zwycięzca Art of Packaging Professional 2024 w kategorii “Uroda”: Dominika Kirsz-Kaźmierska i Kaja Gawrońska dla Bioelixire Polska

image
Materiał Partnera

Gala nagród Art of Packaging 2024 odbyła się w Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego 9 września. W kategorii “Uroda” nagrodę główną zdobyła firma Farouk Systems Polska za projekt etykiet samoprzylepnych na kosmetyki do pielęgnacji włosów Bioelixire Polska, stworzony przez Dominikę Kirsz-Kaźmierską oraz Kaję Gawrońską. Etykiety zostały wykonane w drukarni Natalii Rolldruk.

Założeniem projektu było połączenie czystości formy, przejrzystości oraz farmaceutycznego charakteru produktów, a wykonanie opierało się na użyciu druku cyfrowego, lakieru soft touch, hot stampingu i matowego laminowania. Minimalistyczną, czarno-białą identyfikację wizualną, uzupełniają Hot Stamping elementu "+", uszlachetnione cyfry określające kolejność pielęgnacji oraz przyjemny w dotyku lakier soft touch. Nazwę produktu wyróżniono dodatkowo połyskującym lakierem UV. O pierwsze miejsce w kategorii “Uroda”, Farouk Systems Polska konkurowało z markami: Miraculum, A-Z Color, Natural Face, Avon i Oceanic.

image
Materiał Partnera

 

 

Farouk Systems Polska to firma fryzjerska o ugruntowanej pozycji na rynku polskim i międzynarodowym, znana z produkcji i dystrybucji profesjonalnych produktów do włosów oraz wysokiej jakości narzędzi fryzjerskich. Od lat dostarcza branży innowacyjnych rozwiązań w zakresie pielęgnacji, koloryzacji i stylizacji. Produkty Bioelixire, która jest jedną z marek spod skrzydeł Farouk Systems Polska, są dostępne we wszystkich największych sieciach i drogeriach kosmetycznych w całej Polsce.

 

Art of Packaging Professional 2024, kategoria Uroda – pozostali nominowani

Chantal, Grafika Awangarda dla A-Z Color

Etykiety Prosalon Professional Lamellar Therapy, czyli rozświetlających kosmetyków do włosów, to projekt elegancki i kobiecy. Lekko połyskujące barwy o satynowym wykończeniu oraz łagodna paleta odcieni różu, nawiązują do lekkości, subtelności i delikatnej pielęgnacji włosów.

Marta Szostakiewicz dla Miraculum

Seria serów Miraculum Sera to zaawansowana pielęgnacja skóry i wysokie stężenia substancji aktywnych. Stworzony przez markę Miraculum projekt stawia na nowoczesne, proste i charakterystyczne formy, które bazują na intensywnych kolorach i skutecznie wyróżniają kosmetyki pośród innych dostępnych na rynku opcji.

image
Materiał Partnera

Iqon Agency (Nina Rozpotynska-Furjan) dla Natural Face Box

Opakowanie zbiorcze do zestawu produktów kosmetycznych premium marki Natural Face to prosta forma, utrzymana w klimacie eko i palecie barw przywołującej na myśl jędrną, opaloną skórę. Czytelne fonty, estetyczne grafiki i subtelne złote akcenty wnoszą w projekt ekskluzywną nutę.

image
Materiał Partnera

Daria Tymińska dla Oceanic

Seria 4 produktów z kategorii Face Care do pielęgnacji skóry dojrzałej AA Y Lift Supreme to projekt opakowań kosmetycznych, którego prosta forma i geometryczne fonty nawiązują wizualnie do zaawansowanych formuł produktów. Motywem przewodnim jest litera “Y”, która stanowi wspólny element serii.

image
Materiał Partnera

AMK Group dla Avon Operations Polska

Advent Calendar 24pcs edition 4Q2024 to opakowanie kalendarza adwentowego w formie domku. Podczas kreowania projektu, ilustratorce Lisie Tegtmeier przyświecała potrzeba stworzenia produktu, który będzie formą celebracji magicznego okresu oczekiwania na Boże Narodzenie, codziennego piękna, małych radości i wspólnotowości.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. listopad 2024 20:28