W 2018 roku Komisja Europejska opublikowała tzw. „strategię plastikową” – europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym. Zakłada ona odpowiedzialne zarządzanie plastikiem, zwiększenie stopnia recyklingu, szukanie innych niż plastikowe rozwiązań w opakowaniach w całej Europie. Mimo wyborów i ostatnich zmian personalnych w Parlamencie Europejskim, kwestie te będą nadal wysoko w agendzie polityków.
Zapowiedziała to nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen w wytycznych politycznych na lata 2019 -2024. „Chcę otworzyć nowy front w naszej walce z odpadami z tworzyw sztucznych. (…) Emisja dwutlenku węgla musi mieć swoją cenę. Każda osoba i każdy sektor będzie musiał wnieść swój wkład. (…) Zaproponuję nowy plan działania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, skupiający się na zrównoważonym korzystaniu z zasobów (…)" – to tylko niektóre z deklaracji nowej prezydent Unii Europejskiej.
Realizacja ambitnych celów dla Europy ma zakończyć się w 2030 roku, dlatego już dziś we wszystkich krajach członkowskich trwają debaty i narady, jak najszybciej i najskuteczniej wdrożyć w życie zalecenia KE.
Będzie to okres rewolucyjnych zmian dla wszystkich przedsiębiorców, także dla tych z sektora kosmetycznego. – Proces ten jest niezbędny i wymaga zaangażowania wszystkich stron, na każdym etapie życia plastiku w środowisku. Tylko wspólnym wysiłkiem administracji rządowej, samorządów, projektantów i producentów opakowań, przedsiębiorców, firm recyklingowych, a na końcu także konsumentów, możemy osiągnąć sukces – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. – Dziś w Polsce jesteśmy jednak w momencie, w którym możemy jedynie zgadywać, czy najpierw przyjdą twarde regulacje, czy zmiany wymusi na nas coraz bardziej świadomy konsument – dodaje.
O tym będzie rozmawiać branża już 5 września w Warszawie podczas pierwszej konferencji organizowanej przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, poświęconej wykorzystaniu plastiku w sektorze kosmetycznym. "Wiadomości Kosmetyczne" są jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.
– Wspólnie z ekspertami będziemy dyskutować o możliwości recyklingu opakowań po produktach kosmetycznych; zastanowimy się, czy biotworzywa są alternatywą dla sektora kosmetycznego; sprawdzimy, jak projektować ekologiczne opakowania. Zainspirujemy się już dostępnymi rozwiązaniami i zastanowimy się, w którą stronę pójdą innowacje – zapowiada Blanka Chmurzyńska-Brown.
Najważniejszym punktem konferencji będzie premiera raportu – „Strategia plastikowa i kosmetyki. Nowa era opakowań” – który Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przygotował wraz z Deloitte Polska. Raport pokazuje sytuację polskiego sektora na dziś, identyfikuje główne problemy oraz zawiera rekomendacje dla polskiego rządu co do kierunku projektowania przyszłych rozwiązań legislacyjnych czy edukacyjnych w obszarze szeroko pojętej strategii plastikowej. Ta część konferencji nabiera szczególnego znaczenia biorąc pod uwagę fakt, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii objęło konferencję i raport swoim patronatem, a wydarzenie otworzy minister Jadwiga Emilewicz.
Tutaj agenda konferencji i rejestracja.