StoryEditor
Opakowania
10.12.2021 00:00

Sprzedaż opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ceny też

Od trzeciego kwartału 2020 r. następuje gwałtowne przyspieszenie produkcji przemysłowej, za czym idzie szybki wzrost popytu na opakowania oraz niekontrolowany wzrost cen niemal wszystkich surowców.

Jak podaje Santander Bank Polska, branża opakowań zakończyła 2020 rok wzrostem o ok. 1,3 proc. W 2021 r. dynamika z dużym prawdopodobieństwem przekroczy 10 proc. w porównaniu do 5 proc. prognozy wzrostu polskiego PKB.

– Na tak wysoką dynamikę składa się przede wszystkim kilkunastoprocentowy wzrost wolumenu produkcji. Niemniej jednak, wzrost ceny opakowań odpowiada za przynajmniej ok. 20-30 proc. wzrostu średnio od początku roku. Z każdym miesiącem udział ten będzie rósł ze względu na pełniejsze odzwierciedlenie wzrostu cen surowców w cenach produktów gotowych – komentuje Maciej Nałęcz, analityk ds. sektora Produkcji Przemysłowej w Santander Bank Polska.

Jednym z najszybciej drożejących surowców mających wpływ na branżę opakowań jest celuloza. Ceny, zarówno papierów, jak i samych opakowań, z papieru i tektury drożeją relatywnie wolniej od cen szerokiego przetwórstwa przemysłowego. Z drugiej strony, ceny w całym przemyśle są już istotnie powyżej poziomów z poprzedniego peaku cenowego, z przełomu lat 2018/2019 – czytamy w raporcie Santandera.

 Popyt na opakowania z papieru i tektury jest na bardzo wysokim poziomie m. in. w związku z utrzymującą się wysoką dynamiką wzrostu e-commerce. Kondycja rynku wewnętrznego ma dla tego segmentu opakowań kluczowe znacznie – mówi Maciej Nałęcz.

Ceny metali dla przemysłu opakowań zaczęły rosnąć wcześniej niż inne surowce – już od lipca/sierpnia 2020 roku notowania aluminium przekroczyły poziom z początku roku.

Natomiast wzrost cen ropy naftowej w tym roku wywindował ceny tworzyw sztucznych do rekordowego poziomu. Od listopada ub. r. do marca br. średnia cena tworzyw dla przemysłu opakowań wzrosła o ok 100 proc. Dynamika w ujęciu rok do roku utrzymuje się na poziomie 85-100 proc.  

Im dalej w 2021 rok, tym bardziej widać kolejne podwyżki cen tworzyw, tym razem napędzane nie tylko napięciami podażowymi, ale również inflacją kosztów produkcji, czy transportu – cen gazu w Europie, energii elektrycznej. Niezależnie od zawirowań na kontynencie europejskim, globalnie trwa walka o ceny na rynku ropy, co w połączeniu z pewnym obniżeniem popytu w związku z powrotem do restrykcji w niektórych krajach Unii Europejskiej być może utemperuje podwyżki – podsumowuje Maciej Nałęcz. Jego zdaniem największym wyzwaniem dla branży opakowań jest z jednej strony przeniesienie gwałtownego wzrostu kosztów na ceny produktów, a z drugiej dostępność surowców.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. grudzień 2024 02:27