StoryEditor
Opakowania
06.09.2019 00:00

Producenci kosmetyków przystępują do realizacji europejskiej Strategii Plastikowej

Producenci zrzeszeni w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego podpisali 5 września br. deklarację dotyczącą pełnego zaangażowania w realizację europejskiej Strategii Plastikowej. Strategia ta zakłada, że do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych wprowadzane do obrotu na rynku UE powinny nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu.

Producenci zrzeszeni w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego – organizacji branżowej zrzeszającej firmy związane z biznesem kosmetycznym i reprezentującej ponad 180 przedsiębiorstw  – podpisali 5 września br. deklarację dotyczącą pełnego zaangażowania w realizację europejskiej Strategii Plastikowej. Podpisanie dokumentu odbyło się podczas konferencji, na której ogłoszony został raport "Strategia plastikowa i kosmetyki" przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego i Deloitte Advisory. 

 „Wzywamy wszystkich uczestników łańcucha wartości opakowań, w tym w szczególności legislatora, do podjęcia aktywnych działań w celu jak najlepszego przygotowania Polski i polskich przedsiębiorców do realizacji wyzwań wynikających ze Strategii Plastikowej” – napisali członkowie Związku w deklaracji. „Jesteśmy pewni, że jedynie dzięki szerokiej współpracy i wspólnie podejmowanym działaniom możemy z sukcesem zbudować w Polsce system zamkniętego i zrównoważonego obiegu tworzyw sztucznych, w sposób skuteczny, holistyczny, harmonijny i nierewolucyjny, na czym powinno zależeć wszystkim uczestnikom rynku. (…) Jako jedna z pierwszych branż w Polsce rozpoczynamy definiowanie naszej roli w tym procesie” – czytamy w deklaracji.

Władze Związku zauważają, że wielu przedstawicieli przemysłu, od międzynarodowych firm, po lokalne start-upy, już podjęło szereg długofalowych działań, zmierzających do spełnienia celów Strategii Plastikowej. Podkreślają jednak, że „Aby działania przemysłu były skuteczne, muszą funkcjonować w gospodarce o obiegu zamkniętym, a tę tworzą wszyscy uczestnicy łańcucha wartości opakowań: producenci opakowań i inni przedsiębiorcy sektora tworzyw sztucznych, producenci produktów w opakowaniach wszystkich branż, ustawodawcy w Warszawie i Brukseli, organizacje zarządzające odpadami, organizacje odzysku, recyklerzy oraz sami konsumenci. Każdy z uczestników łańcucha musi określić swoje zadania i konsekwentnie wdrażać je w cel skutecznego zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych. Jest to szczególnie istotne w Polsce i szczególnie istotne teraz, kiedy system gospodarowania odpadami, w tym opakowaniami, właśnie się u nas tworzy” – czytamy w deklaracji Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

„Europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym” określana w skrócie jako „Strategia Plastikowa” to pierwszy dokument tego typu, adresowany do wszystkich interesariuszy – od konsumenta, przez przemysł po legislatorów. Bierze pod uwagę cały cykl życia tworzyw sztucznych. Zamknięcie ich w obiegu w gospodarce ma nastąpić m.in. przez zmianę sposobu projektowania tworzyw sztucznych, usprawnienie systemu selektywnego zbierania tworzyw sztucznych oraz zwiększenie poziomów ich recyklingu, zwiększenie zdolności i opłacalności recyklingu, zintensyfikowanie współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami działającymi w sektorze tworzyw, stworzenie zachęt do inwestowania i wprowadzania innowacji, pobudzenie zmian w innych częściach świata.

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych wprowadzane do obrotu na rynku UE powinny nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. grudzień 2024 09:04