Producenci zrzeszeni w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego – organizacji branżowej zrzeszającej firmy związane z biznesem kosmetycznym i reprezentującej ponad 180 przedsiębiorstw – podpisali 5 września br. deklarację dotyczącą pełnego zaangażowania w realizację europejskiej Strategii Plastikowej. Podpisanie dokumentu odbyło się podczas konferencji, na której ogłoszony został raport "Strategia plastikowa i kosmetyki" przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego i Deloitte Advisory.
„Wzywamy wszystkich uczestników łańcucha wartości opakowań, w tym w szczególności legislatora, do podjęcia aktywnych działań w celu jak najlepszego przygotowania Polski i polskich przedsiębiorców do realizacji wyzwań wynikających ze Strategii Plastikowej” – napisali członkowie Związku w deklaracji. „Jesteśmy pewni, że jedynie dzięki szerokiej współpracy i wspólnie podejmowanym działaniom możemy z sukcesem zbudować w Polsce system zamkniętego i zrównoważonego obiegu tworzyw sztucznych, w sposób skuteczny, holistyczny, harmonijny i nierewolucyjny, na czym powinno zależeć wszystkim uczestnikom rynku. (…) Jako jedna z pierwszych branż w Polsce rozpoczynamy definiowanie naszej roli w tym procesie” – czytamy w deklaracji.
Władze Związku zauważają, że wielu przedstawicieli przemysłu, od międzynarodowych firm, po lokalne start-upy, już podjęło szereg długofalowych działań, zmierzających do spełnienia celów Strategii Plastikowej. Podkreślają jednak, że „Aby działania przemysłu były skuteczne, muszą funkcjonować w gospodarce o obiegu zamkniętym, a tę tworzą wszyscy uczestnicy łańcucha wartości opakowań: producenci opakowań i inni przedsiębiorcy sektora tworzyw sztucznych, producenci produktów w opakowaniach wszystkich branż, ustawodawcy w Warszawie i Brukseli, organizacje zarządzające odpadami, organizacje odzysku, recyklerzy oraz sami konsumenci. Każdy z uczestników łańcucha musi określić swoje zadania i konsekwentnie wdrażać je w cel skutecznego zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych. Jest to szczególnie istotne w Polsce i szczególnie istotne teraz, kiedy system gospodarowania odpadami, w tym opakowaniami, właśnie się u nas tworzy” – czytamy w deklaracji Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.
„Europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym” określana w skrócie jako „Strategia Plastikowa” to pierwszy dokument tego typu, adresowany do wszystkich interesariuszy – od konsumenta, przez przemysł po legislatorów. Bierze pod uwagę cały cykl życia tworzyw sztucznych. Zamknięcie ich w obiegu w gospodarce ma nastąpić m.in. przez zmianę sposobu projektowania tworzyw sztucznych, usprawnienie systemu selektywnego zbierania tworzyw sztucznych oraz zwiększenie poziomów ich recyklingu, zwiększenie zdolności i opłacalności recyklingu, zintensyfikowanie współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami działającymi w sektorze tworzyw, stworzenie zachęt do inwestowania i wprowadzania innowacji, pobudzenie zmian w innych częściach świata.
Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych wprowadzane do obrotu na rynku UE powinny nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu.