Branża opakowaniowa daje w Polsce zatrudnienie zbliżone do tego, jakie jest w przetwórstwie mięsa i dużo większe niż w przypadku produkcji samochodów czy AGD. Jak wskazuje raport „Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów” autorstwa Santander Bank Polska oraz Spot Data, mimo wielu wyzwań, sektor ten ma przed sobą duże perspektywy rozwoju i jego przychody powinny w najbliższych latach rosnąć w średnim tempie 6,8 proc. r/r.
Jednym z głównych motorów wzrostu zapotrzebowania na opakowania produkowane w Polsce jest popyt generowany przez zagranicznych inwestorów. Średnioroczny wzrost wagowy eksportu opakowań wynosił w ostatnich ośmiu latach ok. 11 proc. W dużej mierze jest on zasługą obecności firm zagranicznych w Polsce, ale nie tylko. Również u polskich producentów widoczna jest szybka ekspansja na rynki zagraniczne.
Głównym odbiorcą opakowań w Polsce jest branża produkcji żywności, która dziś odpowiada za ok. 60 proc. zużycia, potem branże farmaceutyczna z ok. 7 proc. udziału i kosmetyczna przy udziale ok. 6 proc. Za pozostałą część zapotrzebowania na opakowania odpowiadają producenci chemii gospodarczej i innych towarów przemysłowych (m.in. materiałów budowlanych, sprzętu RTV/AGD, mebli itp.), którzy konsumują 22 proc. opakowań - wynika z danych Polskiej Izby Opakowań.
Pod względem materiałów za ok. 40 proc. zużycia odpowiadają opakowania z tworzyw sztucznych, które składają się po połowie z opakowań elastycznych (torebki, folie itd.) i opakowań sztywnych (butelki, pudełka, itd.). Opakowania z papieru odpowiadają za ok. 37 proc., metale lekkie za ok.12 proc., a szkło za ok. 10 proc.
Autorzy raportu „Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji preferencji konsumentów” zaznaczają jednocześnie, że rozwój branży opakowań będzie w najbliższych latach zwalniał, bo przemysł osiągnął już poziom produkcji, przy którym trudno jest notować tak dynamiczne tempo wzrostu jak w ubiegłych latach. Dodatkowym hamulcem może być spowolnienie gospodarcze w Niemczech, które są najważniejszym partnerem branży oraz sektorów, które korzystają z opakowań.
Innym ważnym wyzwaniem dla branży opakowań będą także nowe regulacje dotyczące zużycia jednorazowych produktów z plastiku i wymagania dotyczące recyklingu. Ograniczenie dotyczące wyrobów jednorazowych dotknie ok. 10 proc. wolumenu produkcji brutto, głównie małych i średnich firm. - Poziom ten nie uwzględnia jednak zastępowania jednych opakowań innymi (np. kubki plastikowe mogą zostać częściowo zastąpione papierowymi), dzięki czemu wpływ nowych regulacji na branżę opakowań w Polsce może być mniejszy - prognozują autorzy raportu.
Inne wyzwania to podwyżki opłat za recykling, a w niektórych przypadkach także opłat pokrywających koszty sprzątania przestrzeni publicznej, czyli tzw. rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP). ROP obniży popyt na opakowania, które trudniej poddać recyklingowi, co sprawi, że stracą na tym producenci opakowań plastikowych.
- Produkcja opakowań w Polsce w kolejnych latach będzie nadal rosła z dużą dynamiką, ale nie tak szybko, jak dotychczas - przyznają autorzy raportu. Przychody producentów do roku 2025 mogą się zwiększać średnio o ok. 6,8 proc. rocznie. Najszybciej będzie rosła sprzedaż opakowań papierowych, nieco wolniej innych rodzajów opakowań.