StoryEditor
Opakowania
01.06.2020 00:00

Polpak Packaging: nastroje w branży zamknięć do opakowań ciągle bardzo dynamiczne

Sytuacja stabilizuje się z dnia na dzień, choć ciągłość dostaw nie została przywrócona. Lider w branży Polpak Packaging doradza minimalizm w planowaniu projektów zamknięć do opakowań, ich unifikację, a nawet wzięcie pod uwagę kryzysowego re-designu całego opakowania. 

Jak wszystkie inne, również branża producentów opakowań i zamknięć do nich musi się mierzyć w obecnym czasie z trudnościami.  „Od początku roku wielokrotnie byliśmy wystawiani na próby: odwołanie dostaw, wstrzymanie realizacji zamówień, wahania cen i wiele innych nieoczekiwanych sytuacji, to tylko część naszej codzienności. Nie poddajemy się, pracujemy i cały czas realizujemy zamówienia. Szczerze rozmawiamy z naszymi klientami o trudnościach i proponujemy rozwiązania dopasowane do ich potrzeb oraz do sytuacji panującej na rynku opakowań. Wiemy, jak ważne jest bycie lojalnym w bardzo dla wszystkich trudnym czasie -  mówi Dyrektor Zarządzający Polpak Packaging, Katarzyna Piątek.

Minimalizm ważniejszy niż kiedykolwiek!

W obecnej sytuacji fabryki produkujące zamknięcia do opakowań są skrajnie przeciążone. Kolejki zamówień się piętrzą, a niejednokrotnie wstrzymane dostawy surowców dezorganizują normalne ich funkcjonowanie.

Największą szansę na zrealizowanie mają kilkumilionowe zlecenia najprostszych i najbardziej popularnych modeli zamknięć. Różne dodatki np. niestandardowe cyngle przy spryskiwaczach, aluminiowe elementy, czy wymyślne wybarwienia dyskwalifikują produkt z „kolejki” produkcyjnej.

Warto zatem w czasie kryzysu dostaw rozważyć re-design opakowania, dzięki czemu w zmienionej i niekoniecznie zgodnej z założeniami pierwotnego projektu formie pozostaniemy na rynku. 

Badania prowadzone w trakcie i po kryzysach z początku XXI wieku pokazują, że zniknięcie z rynku powoduje albo całkowity brak powrotu po kryzysie, albo utrudnia go 9 razy bardziej, niż w przypadku pozostania na nim, nawet z okrojoną lub uproszczoną ofertą. Wielu ekspertów porównuje obecny kryzys do stanu wojny. Co prawda wrogiem nie jest obce mocarstwo, ale nierówna walka trwa!  A jak wiadomo, na wojnie najważniejsze jest przetrwanie, a ten cel niejednokrotnie uświęca środki.Warto zatem sięgnąć do kryzysowych metod działania i jako priorytet postawić fakt bycia na rynku i pozostania z konsumentem.

Dla producenta kosmetyków, czy detergentów, zastosowanie jednego rodzaju zamknięcia może być zatem genialnym w swej prostocie rozwiązaniem. Zastosowanie zunifikowanych opakowań i zamknięć pozwoli na wykorzystanie ich w różnych produktach z jednej linii.  Zamknięcie zastępcze może również ułatwić klientowi zastosowanie go w przypadku „zapasu”, czyli tego samego produktu zamkniętego zwykłą nakrętką, a nie np. spryskiwaczem. 

Na co dzień doradzamy naszym klientom w jaki sposób mogą rozwiązywać problemy z brakiem opakowań oraz jak w ogóle uniknąć kryzysowych sytuacji i topniejącego asortymentu. Zmiana myślenia perspektywicznego i wydłużenie planowania o kilkanaście miesięcy do przodu pomóc może w uniknięciu kryzysów - dodaje Katarzyna Piątek

materiał partnera
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 17:01