StoryEditor
Opakowania
05.12.2022 00:00

Polacy są w stanie płacić więcej za produkty w szklanych opakowaniach

8 na 10 Polaków uważa, że opakowania szklane najlepiej chronią żywność oraz kosmetyki i nadają się do powtórnego recyklingu. 75 proc. twierdzi, że bardziej ufa w jakość produktu, gdy jest on zapakowany w opakowanie szklane. To dane z badań ankietowych przeprowadzonych wśród ponad 4 tys. konsumentów w 13 europejskich krajach przez InSites Consulting na zlecenie Europejskiej Federacji Szkła Opakowaniowego (FEVE) na rzecz platformy konsumenckiej Friends of Glass.+

Szkło jest jedynym materiałem opakowaniowym, którego wykorzystanie wśród respondentów wyraźnie się zwiększa – twierdzą autorzy badania zrealizowanego w ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. 8 na 10   Europejczyków wierzy, że opakowania szklane są materiałem  przyszłości, ze względu na ich pro-środowiskowe właściwości. Z badania wynika, że w Polsce aż 40 proc. konsumentów kupuje więcej produktów w opakowaniach szklanych niż trzy lata temu, ponieważ uważają, że można je poddać recyklingowi skuteczniej niż inne materiały opakowaniowe.  

Aż 62 proc. Polaków jest wstanie zapłacić więcej za produkty w opakowaniach szklanych wierząc, że zwiększają one wartość artykułów (80 proc.) oraz ich jakość (70 proc.).

Według biorących udział w badaniu szklane butelki, słoiki i flakony do perfum wpisują się tzw. zdrowy styl życia, ponieważ wykonane są z naturalnych surowców i nadają się do nieskończonego recyklingu. Chronią zawartość i nie wpływają negatywnie na produkt. Konsumenci wierzą w recykling opakowań szklanych, przy czym 8 na 10 respondentów twierdzi, że „zawsze” lub „często” poddaje je recyklingowi, a 82 proc. deklaruje, że wie, jak to robić. W Polsce odpowiednio 96 proc. i 95 proc. osób segreguje szklane butelki i słoiki, a 56 proc. szklane opakowania po perfumach.

Większość konsumentów twierdzi, że opakowania szklane to materiał przyszłości i  oczekuje od marek, aby wybierały zrównoważone opcje pakowania produktów.

4 na 5 ankietowanych Europejczyków uważa, że firmy mają moralny obowiązek stosowania zrównoważonych opakowań. W Polsce aż 80 proc. ankietowanych jest tego samego zdania i oczekuje, że marki jasno określą co dotychczas zrobiły w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Autorzy badania zapytali także respondentów jakie są najważniejsze elementy zrównoważonego rozwoju w ich codziennym życiu. 6 na 10  odpowiedziało, że są to:: ograniczenie marnotrawienia żywności, recykling, ochrona zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dobre samopoczucie. Ponad jedna trzecia ankietowanych konsumentów stwierdziła, że wybiera więcej opakowań szklanych dlatego, że lepiej chronią ich zdrowie i dłużej utrzymują produkty zdatnymi do użycia. 75 proc. Polaków twierdzi nawet, że bardziej ufa w jakość produktu, gdy jest on zapakowany w opakowanie szklane.

W ramach Międzynarodowego Roku Szkła 2022, decydenci skupiają się na nowych celach w zakresie redukcji odpadów. Wyniki naszych badań dowodzą, że konsumenci coraz częściej postrzegają opakowania szklane jako zdrowy, w 100 proc. poddawany recyklingowi materiał opakowaniowy do codziennego użytku  skomentowała – Adeline Farrelly – sekretarz generalny FEVE, Europejskiej Federacji Szkła Opakowaniowego.

FEVE – Europejska Federacja Szkła Opakowaniowego – jest stowarzyszeniem europejskich producentów opakowań szklanych do żywności i napojów oraz flakonów do perfum, kosmetyków i farmacji. Zrzesza około 60 członków.

Badanie zostało przeprowadzone w 2022 roku przez firmę badawczą InSites Consulting na zlecenie Europejskiej Federacji Szkła Opakowaniowego (FEVE) na rzecz platformy konsumenckiej Friends of Glass. Skierowane było do konsumentów w 13 krajach europejskich: Austrii, Chorwacji, Czechach, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Portugalii, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy zostali zrekrutowani za pośrednictwem internetowego panelu badawczego, z podziałem płci. W ankiecie wzięło 4107 respondentów, 75 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn.  

Czytaj także: UE przedstawia plan ograniczenia odpadów opakowaniowych  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 09:02