W Łodzi powstał sklep w duchu „zero waste” o nazwie "Na Gramy", gdzie dostępne są produkty ekologiczne, pakowane do do własnego pojemnika przyniesionego z domu (słoik, plastikowe pudełko, woreczek). Jest to żywność z atestem ekologicznym, ale również cała gama dobrej jakości produktów bez certyfikatu bio. Sklepy ekologiczne typu „zero waste” uznawane są za drogie, ale tu klient może znaleźć produkty w cenach porównywalnych z supermarketowymi.
Obok produktów spożywczych dostępne są kosmetyki i środki czystości na wagę np. proszki do prania, mydło gospodarcze, soda oczyszczona, wybór środków do zmywarki, płyny do zmiękczania tkanin, mycia szyb, zmywania blatów. Oferta będzie stopniowo rozszerzana.
Kosmetyki naturalne, które oferuje "Na GRAMY" są wolne od szkodliwych substancji chemicznych. takich jak np. aluminium, które jest w składzie tradycyjnych dezodorantów. W sklepie można nabyć m.in. szampony w kostce, dezodoranty w kremie, naturalne pasty do zębów w szkle, masła, peelingi do ciała, mydła, wyrabiane ręcznie przez małe manufaktury z Polski.
Tomasz Kuliś, pomysłodawca i właściciel sklepu, zapowiedział uruchomienie w swoim sklepie automatu do sprzedaży środków czystości w płynie - Cosmetomatu, który umożliwia bezobsługowe napełnienie przyniesionego przez siebie pojemnika dowolnym płynem i zapłacenie za niego.
W sklepie bez plastiku dostępne są też akcesoria zero waste - różne produkty codziennego użytku, które pozwalają ograniczyć śmieci, które produkujemy. Oferowane są szczoteczki bambusowe, bambusowe patyczki do uszu, stalowe, bambusowe lub słomiane słomki do napojów, wielorazowe podpaski, płatki kosmetyczne, kubeczki menstruacyjne.
Nowością są także „woskowijki” - ciesząca się wielką popularnością alternatywa dla folii spożywczej zrobiona z bawełny i wosku pszczelego. W "Na GRAMY" można kupić też różnego rodzaju woreczki na warzywa czy pieczywo oraz nowe i używane książki o szerokiej tematyce ekologicznej.
Brak opakowań produktów może być problemem? Nic bardziej błędnego, bo na miejscu są dostępne darmowe torby papierowe w trzech rozmiarach, a także słoiki "bumerangi". Podczas zakupów możemy wziąć za darmo taki słoik, a potem niepotrzebne słoiki zwrócić do sklepu, aby skorzystali też inni. Aby zapewnić im sterylność, w sklepie znajduje się wyparzarka, w której wszystkie słoiki są sterylizowane. Inną opcją jest użycie toreb „bumerangów" - jest to skrzynka z torbami papierowymi, bawełnianymi i plastikowymi, które również po użyciu oddaje się do sklepu.