StoryEditor
Opakowania
15.11.2019 00:00

Pierwszy sklep bez plastiku powstał w Łodzi

Pionierski lokal z produktami bez opakowań i przyjaznym dla środowiska jedzeniem, kosmetykami i środkami czystości powstał na ulicy Piotrkowskiej. Proekologiczna koncepcja sklepu to odpowiedź na problem nadmiaru odpadów - artykuły kupuje się tam bez opakowań, wykorzystując przyniesione pojemniki lub dostępne na miejscu słoiki i torby wielokrotnego użytku.

W Łodzi powstał sklep w duchu „zero waste” o nazwie "Na Gramy", gdzie dostępne są produkty ekologiczne, pakowane do do własnego pojemnika  przyniesionego z domu (słoik, plastikowe pudełko, woreczek). Jest to żywność z atestem ekologicznym, ale również cała gama dobrej jakości produktów bez certyfikatu bio. Sklepy ekologiczne typu „zero waste” uznawane są za drogie, ale tu klient może znaleźć produkty w cenach porównywalnych z supermarketowymi. 

Obok produktów spożywczych dostępne są kosmetyki i środki czystości na wagę np. proszki do prania, mydło gospodarcze, soda oczyszczona, wybór środków do zmywarki, płyny do zmiękczania tkanin, mycia szyb, zmywania blatów. Oferta będzie stopniowo rozszerzana.

Kosmetyki naturalne, które oferuje "Na GRAMY" są wolne od szkodliwych substancji chemicznych. takich jak np. aluminium, które jest w składzie tradycyjnych dezodorantów. W sklepie można nabyć m.in. szampony w kostce, dezodoranty w kremie, naturalne pasty do zębów w szkle, masła, peelingi do ciała, mydła, wyrabiane ręcznie przez małe manufaktury z Polski.

Tomasz Kuliś, pomysłodawca i właściciel sklepu, zapowiedział uruchomienie w swoim sklepie automatu do sprzedaży środków czystości w płynie - Cosmetomatu, który umożliwia bezobsługowe napełnienie przyniesionego przez siebie pojemnika dowolnym płynem i zapłacenie za niego. 

W sklepie bez plastiku dostępne są też akcesoria zero waste - różne produkty codziennego użytku, które pozwalają ograniczyć śmieci, które produkujemy. Oferowane są szczoteczki bambusowe, bambusowe patyczki do uszu, stalowe, bambusowe lub słomiane słomki do napojów, wielorazowe podpaski, płatki kosmetyczne, kubeczki menstruacyjne.

Nowością są także „woskowijki” - ciesząca się wielką popularnością alternatywa dla folii spożywczej zrobiona z bawełny i wosku pszczelego. W "Na GRAMY" można kupić też różnego rodzaju woreczki na warzywa czy pieczywo oraz nowe i używane książki o szerokiej tematyce ekologicznej.

Brak opakowań produktów może być problemem? Nic bardziej błędnego, bo na miejscu są dostępne darmowe torby papierowe w trzech rozmiarach, a także słoiki "bumerangi". Podczas zakupów możemy wziąć za darmo taki słoik, a potem niepotrzebne słoiki zwrócić do sklepu, aby skorzystali też inni. Aby zapewnić im sterylność, w sklepie znajduje się wyparzarka, w której wszystkie słoiki są sterylizowane. Inną opcją jest użycie toreb „bumerangów" - jest to skrzynka z torbami papierowymi, bawełnianymi i plastikowymi, które również po użyciu oddaje się do sklepu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
12.02.2025 12:06
Koniec z kosmetykami w miniaturowych opakowaniach, UE przyjęła rozporządzenie PPWR
oO 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które obecnie dostępne są np. w hotelachSAM Cheong, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

W poniedziałek 10 lutego kraje członkowskie UE zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z tym, od 2030 roku wszystkie opakowania muszą nadawać się do recyklingu, a ponadto zakazany zostanie obrót jednorazowymi kosmetykami czy przyprawami w plastikowych opakowaniach.

Komisja Europejska zaproponowała zmianę dotychczas obowiązującej dyrektywy w sprawie opakowań dwa lata temu, przekonując, że wielokrotnie zmieniane przepisy nie przyczyniały się do zmniejszenia w UE ilości odpadów po opakowaniach. Z danych Eurostatu wynika, że 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru używanego w UE jest wykorzystywane do pakowania towarów, a opakowania stanowią 36 proc. odpadów komunalnych.

Branża kosmetyczna dąży do wprowadzania do obrotu wyłącznie zrównoważonych opakowań, a niezbędnym warunkiem ku temu są unijne ramy prawne, identyczne we wszystkich krajach UE, ustanawiające identyczne obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców. Te ramy to właśnie PPWR – podkreślają ekspertki z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

W poniedziałek 10 lutego nowe prawo zaakceptowały kraje członkowskie, co kończy proces legislacyjny. Rozporządzenie PPWR wchodzi w życie 11 lutego 2025 roku, czyli 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Rozporządzenie będzie stosowane od 12 sierpnia 2026 roku, tj. 18 miesięcy po wejściu w życie.

Rozporządzenie ustanawia nowe cele, dotyczące zmniejszania ilości odpadów opakowaniowych, przypadających na jednego mieszkańca UE. Do 2030 roku ilość ta ma zmniejszyć się o 5 proc. w stosunku do 2018 roku; do 2035 roku – o 10 proc.; do 2040 roku – o 15 proc.

Czytaj też: Przyjęcie PPWR – co oznacza dla branży kosmetycznej

Główne założenia: 

– od 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które obecnie dostępne są np. w hotelach.

– do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbieranych oddzielnie (np. za pośrednictwem systemów kaucyjnych)

– zakazane mają być także bardzo lekkie torebki plastikowe, ale ich użycie będzie dozwolone do pakowania żywności dostępnej luzem.

UE zakłada promowanie opakowań wielokrotnego użytku, w ramach czego dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli oferować konsumentom od 2030 roku możliwość korzystania z własnego pojemnika.

Przed Polską i innymi krajami członkowskimi jest wdrożenie nowego rozporządzenia do krajowego prawodawstwa i przygotowanie aktów wykonawczych i delegowanych, dotyczących oznakowania opakowań i wielu innych elementów.

Jak wylicza dr Ewa Starzyk, dyrektor ds. regulacji i zrównoważonego rozwoju, która kierowała zespołem pracującym nad zagadnieniem PPWR w strukturach Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, dla branży kosmetycznej PPWR oznacza przede wszystkim następujące wymogi:

  • wymóg przydatności do recyklingu opakowań według zharmonizowanych kryteriów,
  • obowiązek użycia recyklatów w opakowaniach,
  • obowiązek minimalizacji opakowań w oparciu o szczegółowe kryteria i konieczność dokumentacji tego procesu dla każdego opakowania,
  • obowiązkowego oznakowania opakowań – sposobu sortowania i przydatności do ponownego użycia,
  • ponowne użycie opakowań transportowych i zbiorczych,
  • ograniczenie niektórych formatów opakowań (np. miniaturowe produkty hotelowe),
  • ograniczenia stosowania opakowań z materiałów biodegradowalnych i kompostowalnych.
Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
11.02.2025 15:27
Boots rozszerza swój program recyklingu blistrów po lekach
Również w Polsce blistry po lekach nadal stanowią duży problem dla recyklinguSimone van der Koelen via Unsplash

Sieć drogeryjno-apteczna Boots, po udanym pilotażu programu recyklingu blistrów w Londynie i okolicach, zdecydowała się na rozszerzenie tego programu na cały kraj. Program obejmuje wszystkie opakowania blistrowe po lekach i witaminach, został wdrożony w ponad 800 drogeriach sieci na terenie Wielkiej Brytanii.

Uczestnicy programu lojalnościowego Boots Advantage Card mogą zdobyć 100 dodatkowych punktów (o wartości 1 funta) za każde pięć pustych opakowań blistrowych, dostarczonych do placówki objętej programem, i wydaniu tam co najmniej 5 funtów.

Boots zdecydował się na szersze wdrożenie programu po tym, jak w ubiegłym roku ponad 170 tys. klientów zdecydowało się na przystąpienie do wersji pilotażowej tego projektu. W 2024 roku program funkcjonował w wybranych placówkach sieci na terenie Londynu i południowo-wschodniej Anglii.

Recykling blistrów to rozszerzenie recyklingowej inicjatywy Boots, w ramach której klienci mogą oddać pięć pustych opakowań po produktach pro-zdrowotnych i kosmetycznych w zamian za 500 punktów Advantage Card (i wydaniu co najmniej 10 funtów).

Jak podkreśliła Candice Smith, zarządzająca sektorem ESG w ramach Boots, przyjmowanie leków, suplementów i witamin w opakowaniach typu blister jest powszechną częścią codziennego życia wielu osób, szczególnie w sezonie zimowym i szczycie przeziębień.

Wiemy dzięki naszemu programowi pilotażowemu, że ludziom zależy na rozwiązaniach w zakresie recyklingu pustych blistrów, dlatego teraz rozszerzamy program na miasta w całym kraju. Nie możemy się doczekać, aż materiały pochodzące z recyklingu zyskają nowe życie jako wyposażenie i urządzenia na placach zabaw – dodała Smith.

Również w Polsce, pomimo wprowadzenia kilka lat temu Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, blistry po lekach nadal stanowią duży problem dla recyklingu. Ponieważ blister jest na ogół połączeniem dwóch różnych surowców (aluminium i tworzywo sztuczne), nie powinno się go wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne, lecz do odpadów zmieszanych. 

Czytaj też: PMR: Cyfryzacja zmienia polski rynek sprzedaży OTC i suplementów [RAPORT]

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 23:41