Jak donosi czasopismo "Frontiers in Microbiology", naukowcy z Helmholtz Center for Environmental Research-UFZ w Niemczech stwierdzili, że Pseudomonas sp. TDA1 jest zdolny do rozkładu niektórych chemicznych elementów budulcowych poliuretanu.
- Bakterie wykorzystują te związki jako jedyne źródło węgla, azotu i energii. To odkrycie stanowi ważny krok w ponownym użyciu trudnych do recyklingu produktów PU - powiedział dr Hermann J Heipieper, starszy naukowiec w centrum.
Poliuretan jest popularny ze względu na swoje lekkie i elastyczne właściwości, ale trudno go poddać recyklingowi i zniszczyć jako polimer termoutwardzalny, który nie topi się po podgrzaniu - najczęściej kończy więc na wysypisku śmieci, gdzie uwalnia substancje chemiczne, z których niektóre są rakotwórcze. Plastik ten jest stosowany w różnych produktach, od pieluszek po buty sportowe, a popularnym zastosowaniem w ostatnich latach były poliuretanowe gąbki do mieszania kosmetyków.
Chociaż trwają badania nad wykorzystaniem mikroorganizmów do rozkładania tradycyjnych tworzyw sztucznych, to po raz pierwszy odkryto rozwiązanie, które pomaga w rozkładzie tego konkretnego materiału. Badania Heipieper są częścią programu UE, który został opracowany w celu znalezienia mikroorganizmów mogących przekształcać tworzywa sztuczne na bazie oleju w biodegradowalne.