StoryEditor
Opakowania
09.09.2019 00:00

Minister Jadwiga Emilewicz: czeka nas spowolnienie gospodarcze

– Mam nadzieję, że branża kosmetyczna będzie w ciągu najbliższych lat cieszyć się dalszym wzrostem bez względu na spowolnienie gospodarcze, które przecież nas czeka. Mam nadzieję, że dzięki zwinności, elastyczności, gotowości do ciężkiej pracy, uda się ten nieco trudniejszy okres przejść  w miarę suchą stopą – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości technologii podczas konferencji „Strategia plastikowa i kosmetyki” zorganizowanej przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.

Ostatnie 4 lata były dobre dla branży kosmetycznej. Wiele zmian legislacyjnych, które udało nam się wspólnie wprowadzić lub obronić, sprawiają, że przemysł kosmetyczny naprawdę może się rozwijać. Kontrybucja branży do sukcesu polskiego PKB jest widoczna i odczuwalna. Mam nadzieję, że branża kosmetyczna będzie w ciągu najbliższych lat cieszyć się dalszym wzrostem bez względu na spowolnienie gospodarcze, które przecież nas czeka. Mam nadzieję, że dzięki zwinności, elastyczności, gotowości do ciężkiej pracy, uda się ten nieco trudniejszy okres przejść  w miarę suchą stopą – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii podczas konferencji „Strategia plastikowa i kosmetyki” zorganizowanej przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Konferencja poświęcona wyzwaniom wynikającym z europejskiej strategii dotyczącej tworzyw sztucznych (Strategii Plastikowej) odbyła się 5 września w Warszawie. Uczestniczyli w niej przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego – organizacji branżowej, do której należy ponad 180 firm kosmetycznych.

Firmy kosmetyczne, jako jedna z pierwszych branż w Polsce, wyszły naprzeciw nowym obowiązkom wynikającym ze Strategii Plastikowej, która zakłada, że do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych wprowadzane do obrotu na rynku Unii Europejskiej powinny nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu w sposób racjonalny pod względem kosztów. Do tego samego roku ponad połowa wytwarzanych w Europie opadów ma być poddawana recyklingowi. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz firma Deloitte Advisory opracowały raport, w którym omówione zostały założenia Strategii Plastikowej oraz wynikające z niej obowiązki dla producentów. Znalazły się w nim także wskazówki, jak zacząć wprowadzać zrównoważone opakowania z tworzyw sztucznych, by sprostać wizji gospodarki o obiegu zamkniętym.

Producenci wszystkich branż, w tym kosmetycznej, muszą się przygotować na wzrost kosztów działalności wynikający z nowego zarządzania odpadami. Koszty selektywnej zbiórki, transportu i przetwarzania odpadów opakowaniowych będą podzielone pomiędzy producentów i konsumentów. Producenci pokryją od 50 do 80 proc. tych kosztów (w zależności od regulacji krajowych i stopnia spełnienia wymaganych poziomów recyklingu). Konsumenci odczują tę zmianę prawdopodobnie w wyższych cenach produktów na półce.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) jest częścią pakietu dyrektyw dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Jest to zasada, zgodnie z którą producent odpowiada za produkt i opakowanie, w którym wprowadził produkt na rynek przez cały cykl ich życia, aż do momentu zagospodarowania odpadu powstałego z tego produktu lub opakowania. Kraje członkowskie mają niespełna 4 lata, do 5 stycznia 2023 r., na implementację przepisów zmienianych dyrektyw oraz dostosowanie istniejących, w tym ROP, do wymaganych standardów.

Minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła innowacyjność polskiej branży kosmetycznej. – Jesteście pionierami w wielu dziedzinach – zwróciła się do przedsiębiorców zrzeszonych w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego. –  Jest to pierwsza konferencja w Polsce, która w poważny sposób podchodzi do projektowania zmian w sektorze kosmetycznym wobec Strategii Plastikowej. Nie mówię o spotkaniach i dyskusjach w grupach roboczych, które także prowadzimy w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. To co jest niedoborem polskiej gospodarki wielu sektorów, to że często reagujemy za późno, kiedy legislacja jest już właściwie gotowa i staramy się tylko nieco poprawić tę rzeczywistość zamiast ją współkreować. Mam nadzieję, że ta konferencja pomoże nam przygotować dobre, odpowiedzialne, do udźwignięcia dla przemysłu, prawo – podkreśliła minister Emilewicz.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 11:02