Od kilku miesięcy w wybranych salonach L’Occitane na całym świecie instalowane są stacje refill. To urządzenia, dzięki którym klienci mogą nalewać produkty do wielorazowych opakowań z metalu lub przyniesionych ze sobą opakowań plastykowych, w których wcześniej dany produkt zakupili. Wystarczy podstawić pod kranik butelkę, która wypełni się wybranym produktem. Urządzenie drukuje też naklejkę z kodem kreskowym, opisem produktu, składem i datą przydatności.
– Instalując 60 stacji refill w naszych salonach w 27 krajach będziemy w stanie zmniejszyć produkcję opakowań o ponad 200 ton plastiku rocznie. To naprawdę sporo – mówi Hubert Pełka, marketing director Central & Eastern Europe w L'Occitane.
Stacje zostały zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Pobierają małą ilość energii elektrycznej, a zbudowano je z litego drewna z certyfikatem FSC, czyli pochodzącego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Drewno jest pokryte lakierem na bazie wody, a w montażu nie użyto kleju, rozpuszczalników ani żywic. Dlatego nadaje się w 100 proc. do recyklingu, podobnie jak worki wykonane z cienkiego plastiku, w których we wnętrzu stacji przechowywane są kosmetyki.
Urządzenia wykorzystują technologię opracowaną dla przemysłu spożywczego, ale przeniesioną na potrzeby świata urody.
– Ważne było nie tylko to, żeby kosmetyki bez problemu przepływały przez mechanizm niezależnie od swojej konsystencji, ale także, żeby urządzenie spełniało międzynarodowe normy higieniczne, bo sprzedajemy nasze produkty na wszystkich kontynentach – dodaje Hubert Pełka.
Razem ze stacją refill L’Occitane stworzyło tzw. Wieczną Butelkę w 100 proc. wykonaną z aluminium pochodzącego z recyklingu i nadającą się do powtórnego przetworzenia. Przeznaczona jest do napełniania i uzupełniania płynnymi kosmetykami w nieskończoność. Ozdobiona została rysunkami roślin, z których marka pozyskuje najsłynniejsze składniki i występuje w dwóch rozmiarach: 250 ml i 500 ml. W zależności od rozmiaru kosztuje 14 lub 22 zł.
W Stacji Refill L’Occitane można również uzupełnić produkt przynosząc pustą, czystą plastikową butelkę po konkretnym kosmetyku.
L’Occitane od początku istnienia angażuje się w działania proekologiczne. Już w 1976 roku marka wprowadziła możliwości zwrotu do sklepów szklanych opakowań po kosmetykach. W 2021 roku udało jej się poddać recyklingowi tyle somo opakowań ile wprowadziła na rynek w 2020 r.
– Posprzątaliśmy po sobie więcej niż wymaga tego ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – stwierdza marketing director w L'Occitane