Badania pokazują, że świadomość Polaków w kontekście ekologii wzrasta z biegiem czasu. Wpływ na ten wzrost ma wiele czynników, przede wszystkim komunikacja i rozwiązania systemowe. Z kolei słabiej znane są pojęcia pojawiające się w przestrzeni od niedawna, a dotyczą gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarki cyrkularnej oraz greenwashingu (udawanie eko odpowiedzialności)
Co piaty Polak zachowuje się wzorowo, jeśli chodzi o dbanie o środowisko i globalne myślenie o ekologii. Pozostali w kontekście ekologii prezentują najczęściej postawę umiarkowanych oraz praktyków.
Martwi fakt, iż co dziesiąty z nas jest całkiem obojętny i bierny w kwestii ekologii, a kolejne 14 proc. to osoby, których zachowania można określić jako: minimum wysiłku i nakładów.
ZNAJOMOŚĆ POJĘĆ ZWIĄZANYCH Z EKOLOGIĄ
Zdecydowana większość Polaków, aż 79 proc. badanych zna pojęcie „segregacja śmieci” i potrafi wyjaśnić jego definicję.
Pojęcie recyklingu jest również dobrze znane większości badanych. Aż 72 proc. z nich zna to pojęcie. Zdecydowanie lepiej znają je osoby starsze, z wyższym wykształceniem. Tylko niewielki odsetek Polaków (3 proc.) nie zetknął się nigdy z pojęciem recyklingu.
Pojęcie „energia odnawialna” zna i rozumie 59 proc. badanych, ale już 26 proc. tylko słyszało to określenie i nie ma pewności, co do jego znaczenia.
Pojęcie „zero waste” znane jest w zróżnicowanym zakresie. Niespełna 30 proc. badanych (głównie kobiety, 25-34 lat, z wyższym wykształceniem) jest pewnych swojej wiedzy w zakresie pojęcia „zero waste”, 21 proc. je zna, ale nie jest pewna definicji. Kolejne 31 proc. badanych nie słyszało i nie zna tego pojęcia (częściej starsi, słabiej wykształceni)
Zrównoważony rozwój to pojęcie umiarkowanie dobrze znane Polakom. Większość Polaków (71 proc.) nie czuje się pewnie ze zdefiniowaniem, czym jest zrównoważony rozwój. Jedynie 28 proc. badanych zna termin i potrafiłaby podać jego definicję.
Termin „ślad węglowy” zyskuje na popularności od 2018 roku (na podstawie danych Google Trends), natomiast do świadomości badanych przebija się umiarkowanie szybko z wyjaśnieniem, czego dotyczy. Zaledwie 25 proc. badanych czuje się pewnie w zdefiniowaniu terminu „ślad węglowy”, natomiast ponad 40 porc. nie zna jego znaczenia, a co szósty nawet nie słyszał tego pojęcia.
Pojęcie „gospodarka o obiegu zamkniętym” jest jednym z mniej znanych pojęć w kontekście ekologii. Tylko 13 proc. badanych zna termin i definicję,
Niską świadomością charakteryzuje się również hasło „gospodarka cyrkularna”. Jedynie 7 proc. Polaków potrafi wyjaśnić czym jest gospodarka cyrkularna. Blisko połowa badanych nie słyszała nigdy o tym pojęciu i nie zna jego definicji. Pozostali posiadają niewielką wiedzę na temat gospodarki cyrkularnej.
Z pojęciem „greenwashing” zetknęła się połowa badanych, jednak wiedza jest raczej niewielka. Zaledwie 7 proc. badanych zna definicję pojęcia i wie czego dotyczy, pozostali jedynie słyszeli hasło. Z kolei połowa badanych nie słyszała nigdy i nie zna znaczenia pojęcia „greenwashing”.