StoryEditor
Opakowania
19.02.2020 00:00

[Jak być EKO?] Naturativ: Od lat dbamy o to, aby nasze opakowania nadawały się do recyklingu

– Plastik plastikowi nie jest równy. My korzystamy z tzw. dobrego plastiku, który jest w pełni przetwarzalny do 10 razy. Pakujemy w białe i mleczne szkło, podobają nam się kolorowe i czarne szklane słoiczki i fiolki, ale huty nie skupują takich opakowań – mówi Magda Hajduk, prezes firmy Naturativ specjalizującej się w naturalnych, wegańskich kosmetykach. – Przy projektowaniu opakowania należy rozważyć każdy jego element pod kątem przydatności do przetworzenia. Np. drewniana zakrętka, w której wnętrzu zamontowana jest plastikowa część z gwintem jest zupełnie nieekologiczna choć taką udaje – podkreśla.

Co my robimy?

Dbamy od lat o to, by nasze opakowania nadawały się do recyklingu. Używamy opakowań z białego szkła i białego polipropylenu oraz polietylenu (oznaczanych PP i HDPE – często do znalezienia na spodzie opakowania).

Plastik plastikowi nierówny – my korzystamy z tzw. dobrego plastiku, który jest w pełni przetwarzalny do 10 razy. W Polsce istnieją dobre systemu zbiórki i przetwarzania opakowań z tych surowców. Każdy z elementów opakowania da się łatwo odłączyć i może być zutylizowany osobno.

Pakujemy też w jasne, wyłącznie białe i mleczne szkło. Podobają się nam kolorowe i czarne szklane słoiczki i fiolki, ale huty nie skupują takich opakowań...

Nie używamy opakowań wierzchnich (pudełek) dla większości naszych produktów. Robimy to tylko dla produktów o pojemności do 50 ml, czyli takich gdzie informacje o produkcie nie zmieszczą się na buteleczce w stopniu satysfakcjonującym dla nas i dla klientów.

Produkujemy produkty o większych pojemnościach niż przyjęte zazwyczaj, aby nasz lojalny klient mógł kupować rzadziej.

Od czego warto zacząć wdrażanie ekologicznych rozwiązań?

Przede wszystkim istotne jest rozważne dobieranie opakowań do nowych produktów. Wnikliwe sprawdzanie przydatności każdego elementu opakowania do przetworzenia. Są dobre źródła informacji o przydatności opakowań do recyklingu.

Jeśli plastik to PP lub HDPE, bo PET po produktach kosmetycznych nie jest w tej chwili w Polsce i UE przetwarzany. Trafia na wysypisko lub do spalarni.

Unikanie koloru czarnego – nie rozpoznają go maszyny sortujące odpady.

Unikanie nadmiernego zdobienia – takie opakowanie nie trafi do przetworzenia.

Unikanie opakowań wielomateriałowych (klejonych), np. drewniana zakrętka, w której wnętrzu zamontowana jest plastikowa część z gwintem jest zupełnie nieekologiczna choć taką udaje. No i minimalizm opakowań.

„Jak być Eko” to cykl publikacji na temat tego, jakie działania na rzecz środowiska już prowadzą firmy kosmetyczne oraz jakie wyzwania stoją jeszcze przed nimi w związku z europejskimi przepisami wprowadzającymi obowiązek redukcji nieprzetwarzalnego plastiku, wykorzystywania do produkcji opakowań materiałów pochodzących z recyklingu oraz właściwego zarządzania odpadami. Piszcie do nas, jeśli chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami i pomóc innym w byciu eko.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 13:40