Zamknięcie obiegu materiałów jest jednym z kluczowych elementów Zielonego Ładu, najważniejszej polityki Unii Europejskiej, która kształtuje i w kolejnych dekadach będzie kształtować europejską gospodarkę. W przypadku tworzyw sztucznych niezbędne są do tego dwa elementy: powszechna recyklowalność opakowań i zastosowanie recyklatów w opakowaniach lub innych obszarach działań branży.
Komisja Europejska w ramach obecnych rewizji dyrektywy PPWD rozważa objęcie opakowań produktów kosmetycznych obowiązkowym użyciem recyklatów na poziomie 25 proc. lub 35 proc. do 2030 roku. – Z jednej strony przyglądamy się pomysłom Komisji, z drugiej – na rynku mamy już szereg przykładów wykorzystania recyklatów przez naszą branżę. Wiele firm albo wdrożyło takie rozwiązania, albo nad nimi pracuje. Zmierzmy się zatem i pokażmy to innym – zachęca do udziału w inicjatywie Polskiego Związku Kosmetycznego dr inż. Ewa Starzyk, dyrektor ds. naukowych i legislacyjnych.
Celem ankiety, zainicjowanej przez Kosmetycznych.pl, jest zebranie informacji o aktualnym wykorzystaniu recyklatów tworzyw sztucznych w branży kosmetycznej, a także o wyzwaniach, barierach i szansach związanych z ich użyciem. Pozyskane informacje zostaną wykorzystane do budowania stanowiska i spójnej komunikacji branży kosmetycznej w Polsce w zakresie użycia recyklatów w opakowaniach.
KLIKNIJ > I WYPEŁNIJ ANKIETĘ
– Gdzie jako branża jesteśmy dziś? Czego potrzebujemy, aby zamknąć obieg tworzyw sztucznych w opakowaniach? O jakich wyzwaniach i barierach chcemy powiedzieć regulatorom? Jakie widzimy szanse? Na te pytania – z pomocą firm kosmetycznych – spróbujemy odpowiedzieć. Zachęcamy do udziału w naszym krótkim badaniu – podsumowuje Ewa Starzyk.
Ankietę można wypełnić do 30 czerwca br. – tak długo będzie aktywny link. Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Każda firma proszona jest o wypełnienie ankiety tylko jeden raz.
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego Kosmetyczni.pl reprezentuje i wspiera cele strategiczne przedsiębiorców branży kosmetycznej. Od 20 lat jest aktywnym głosem sektora w procesie stanowienia prawa. Współpracuje na co dzień z instytucjami administracji polskiej i europejskiej, a razem z firmami członkowskimi wypracowuje i wdraża rozwiązania, które prowadzą do rozwoju polskiego rynku kosmetycznego, który dziś jest 5 w Unii Europejskiej.
Związek skupia blisko 230 firm, w tym producentów i dystrybutorów kosmetyków, laboratoria, firmy doradcze i ośrodki dydaktyczne, a także ich partnerów okołobranżowych – dostawców opakowań i surowców. Zrzesza i działa na rzecz zarówno startupów, małych, rodzinnych przedsiębiorstw, jak i dużych, międzynarodowych korporacji i największych polskich firm kosmetycznych.
Związek należy do Cosmetics Europe – europejskiej organizacji branżowej i Konfederacji Lewiatan – najbardziej wpływowej organizacji pracodawców w Polsce. Angażuje się też w działania budujące pozycję sektora za granicą – wspiera promocję eksportu polskich kosmetyków, buduje sieć partnerstw i wspólnie z partnerami znosi bariery w handlu międzynarodowym. Organizacja pełni również funkcję platformy wymiany doświadczeń – edukuje i szkoli firmy, podnosząc jakość całego sektora. Od 15 lat prowadzi też projekt społeczny Fundacja Piękniejsze Życie.