Firmy członkowskie działające w branży tworzyw sztucznych i dóbr konsumpcyjnych początkowo zobowiązały się do zainwestowania ponad 1 miliarda dolarów, a cel inwestycyjny wynosi 1,5 miliarda dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat, aby wyeliminować odpady, szczególnie tworzywa sztuczne w oceanach.
Nowa organizacja będzie szukała sposobów na opracowanie rozwiązań, które zminimalizują ilość odpadów z tworzyw sztucznych i zarządzała nimi, jednocześnie promując recykling zużytego plastiku.
– Wszyscy zgadzamy się, że odpady z tworzyw sztucznych nie należą do naszych oceanów ani do żadnego innego miejsca w środowisku naturalnym. Jest to złożone i poważne globalne wyzwanie, które wymaga szybkiego działania i silnego przywództwa – powiedział David Taylor, prezes i dyrektor generalny Procter & Gamble i przewodniczący AEPW.
– Nowy sojusz jest najbardziej kompleksowym przedsięwzięciem, które ma na celu zakończenie produkowania odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku. Wzywam wszystkie firmy, duże i małe oraz ze wszystkich regionów i sektorów, do przyłączenia się do nas – zaapelował David Taylor.
Sojusz, który składa się z producentów chemikaliów i tworzyw sztucznych, firm produkujących dobra konsumpcyjne, sprzedawców detalicznych, firm zajmujących się gospodarką odpadami i przetwórców, współpracuje z World Business Council for Sustainable Development jako „strategiczny założycielski partner”.
Sojusz określa cztery główne cele: rozwój infrastruktury, innowacje, edukację i posprzątanie odpadów z plastiku.
Hans Van Bylen, dyrektor generalny firmy Henkel i prezes niemieckiego stowarzyszenia chemicznego VCI podkreśla, że jako firma globalna zajmująca się towarami i przemysłem, Henkel chce przyczynić się do likwidacji odpadów z tworzyw sztucznych.
– Stworzenie trwałych rozwiązań dla tego wyzwania będzie możliwe tylko wtedy, gdy będziemy angażować się i współpracować w całym łańcuchu – od dostawców, partnerów handlowych, konsumentów i organizacji po rządy – podkreślił Hans Van Bylen.