Dystans społeczny i ograniczenia usług gastronomicznych skupiły się na życiu w domu, co z kolei zwiększyło uzależnienie konsumentów od zakupów detalicznych artykułów spożywczych w opakowaniach. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom kupującym przez internet jeszcze bardziej przyspieszyło rozwój opakowań. Obawy konsumentów dotyczące higieny są widoczne w ich działaniach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w domu, który musi być wolny od wirusów. To tłumaczy 4 proc. wzrost sprzedaży opakowań środków czystości w 2020 r. Szczególnie duże zapotrzebowanie widać na tworzywa sztuczne w zakresie środków do pielęgnacji powierzchni, wybielaczy i środków do prania.
– Z pewnością nie był to czas przyspieszonego rozwoju opakowań. Nasze najnowsze badania pokazują, że zamknięci w domu ludzie wydali mniej na opakowania plastikowe i szkło w pielęgnacji osobistej, co poważnie wpływa na sprzedaż kosmetyków kolorowych, golenia i zapachów. Jednak to szkło zostało najbardziej dotknięte przez COVID-19. – wyjaśnia Rosemarie Downey, Global Head of Packaging Research, Packaging Euromonitor International.
Rośnie też odchodzenie od paliw kopalnych, tworzyw sztucznych o wyższej emisji dwutlenku węgla, na rzecz materiałów alternatywnych, w tym tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu (te ostatnie mają niższy ślad CO2). Popyt na opakowania PET jest tak duży, że przewyższa podaż w Europie i Ameryce Północnej. Jest to bodźcem do innowacji w celu poprawy recyklingu i wydajności polimerów pochodzących z recyklingu, w tym poprzez nowsze technologie recyklingu.
Przedsięwzięcie L'Oréal w rozwój polietylenowych butelek szamponu wykonanych z wychwyconych i poddanych recyklingowi emisji dwutlenku węgla, poprzez współpracę z LanzaTech i TotalEnergies oraz, osobno, współpracę L'Oréal ze specjalistą biotechnologicznym Carbios w celu opracowania enzymatycznie przetworzonego PET, to tylko dwa przykłady przyszłości możliwości.
Przeczytaj również: LOreal wprowadzi butelki wykonane z plastiku z enzymatycznego recyklingu
Zmiany te są zgodne z oczekiwaniami konsumentów. Około 65 proc. konsumentów w 2021 r. wyrażało swoje zaniepokojenie zmianami klimatycznymi; obawy te utrzymywały się na poziomie porównywalnym do roku 2020, pomimo odwrócenia uwagi przez pandemię.
Opakowania będą w coraz większym stopniu podlegały regulacjom i opodatkowaniu. Pod względem inwestycji przemysł również się dopasowuje. Według specjalistów z branży, zrównoważone produkty, recykling i odpady to główne obszary inwestycji w zrównoważony rozwój w ciągu najbliższych pięciu lat.