Złote Zasady Projektowania (ZZP), przygotowane przez The Consumer Goods Forum mają na celu zmianę sposobu projektowania opakowań, tak aby mogły pozostać w obiegu jak najdłużej. Ich wdrożenie ma zapewnić eliminację opakowań nadmiernych, wzrost przydatności opakowań do recyklingu i, w konsekwencji, wzrost poziomów recyklingu.
– Nadmierne wykorzystanie opakowań z tworzyw sztucznych oraz nieefektywne zagospodarowanie odpadów opakowaniowych stanowi dziś ogromne wyzwanie z punktu widzenia ochrony środowiska. Jednocześnie można wskazać wiele korzyści przemawiających za stosowaniem opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak niska masa, bardzo dobre właściwości barierowe (ważne m.in. w przemyśle kosmetycznym) czy stosunkowo niewielkie koszty wytworzenia – czytamy we wstępie do „9 Złych Zasad Projektowania”, polskiej adaptacji ZZP, przygotowanej przez Polski Pakt Plastikowy.
ZZP określają jasne ramy, umożliwiające rozwój innowacji i wdrażanie ambitnych działań, dzięki którym do końca 2025 roku masa tworzyw sztucznych wykorzystywanych w opakowaniach zmaleje, a poziom recyklingu wzrośnie.
– Wierzymy, że wdrożenie Złotych Zasad Projektowania na polskim rynku pozwoli na znaczne ograniczenie wykorzystania tworzyw sztucznych oraz poprawi funkcjonowanie systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych, w pełnej synergii z działaniami podejmowanymi globalnie – piszą autorzy publikacji „9 Złych Zasad Projektowania”.
Czytaj też: Powołano Polski Pakt Plastikowy. To część globalnej inicjatywy
Dla przemysłu kosmetycznego najistotniejszą jest zasada nr 7, czyli „Zwiększenie przydatności do recyklingu opakowań sztywnych HDPE I PP”. Materiały te są wykorzystywane w produkcji większości butelek, tubek i pojemników na środki czystości i kosmetyki. HDPE to polietylen wysokiej gęstości, który jest uznawany za jedno z dwóch najbezpieczniejszych dla nas tworzyw (obok PET). Natomiast PP to polipropylen, również uznawany za tworzywo obojętne fizjologicznie pod warunkiem nie podgrzewania go do bardzo wysokich temperatur, które powodują jego szybki rozkład.
Opakowania sztywne HDPE i PP są poddawane recyklingowi w praktyce i na dużą skalę na wielu rynkach. W UE poziomy recyklingu pokonsumenckiego HDPE i PP wynosi odpowiednio 64 i 42 proc.
– W Polsce brakuje danych potwierdzających, że opakowania te osiągnęły próg recyklingu 30 proc., jednak zidentyfikowano sortownie odpadów, które odseparowują opakowania HDPE i PP ze strumienia odpadów komunalnych, a także instalacje poddające je recyklingowi mechanicznemu – podaje Polski Pakt Plastikowy w swojej publikacji.
Organizacja rekomenduje zwiększenie przydatności tych opakowań do recyklingu, co w efekcie pozwoli na zwiększenie dostępności recyklatu tych surowców. W tym celu firmy powinny zrezygnować ze stosowania butelek polipropylenowych (PP) barwionych w masie oraz naklejania na nie etykiet PETG z klejem nierozpuszczalnym w wodzie. Zamiast tego butelki powinny być transparentne i zawierać dodatek recyklatu rPP oraz monomateriałowy dozownik. Natomiast etykiety PP powinny być przylepiane za pomocą kleju rozpuszczalnego w wodzie.
Inne zasady ekoprojektowania rekomendowane przez Polski Pakt Plastikowy to: