– Europejski Zielony Ład (Green Deal) stawia przed licznymi branżami nowe szanse i wyzwania - dotyczą one także branż kosmetycznej i detergentowej. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną najistotniejsze zmiany, których możemy spodziewać się w bliskiej przyszłości, a także ich konsekwencje dla przemysłu oraz polskiego systemu gospodarki opakowaniami. Wiążą się one z jednej strony z nowymi kosztami, które będą ponosić producenci (ROP, plastic tax), a z drugiej strony z nową filozofią prowadzenia biznesu – mówi Anna Oborska, dyrektor generalny, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.
Producenci muszą dziś dążyć do zamknięcia obiegu opakowań w gospodarce tak, aby jako odpady nie trafiały do środowiska, a mogły zostać ponownie wykorzystane jako surowiec. Cel, jakim jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych i zminimalizowanie zużycia surowców wiąże się z koniecznością ekoprojektowania opakowań, rozumianego jako włączenie aspektów środowiskowych do projektowania i rozwoju wyrobu. Jak więc podejść do kwestii wyboru opakowań? Jakie są wymagania prawne, a jakie są realia recyklingu odpadów opakowaniowych w branżach kosmetycznej i detergentowej? Jakie kryteria przyjąć przy projektowaniu opakowań? Jaka jest przydatność do recyklingu opakowań po produktach kosmetycznych i detergentowych? Na te i inne pytania odpowiadać będą eksperci podczas konferencji online „Opakowania przyszłości – ekoprojektowanie w świetle Europejskiego Zielonego Ładu”, którą organizuje 31 marca br. Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.
– Pamiętajmy, że Europejski Zielony Ład, to z jednej strony zaostrzające się wymagania prawne, ale także rosnąca świadomość konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy towary są produkowane w sposób przyjazny dla środowiska. Na opakowanie warto zatem patrzeć także jako na źródło przewag konkurencyjnych – podkreśla Anna Oborska.
- Środowiskowe deklaracje o produkcie – co zmieni Europejski Zielony Ład?
- Ekoprojektowanie opakowań, a opłaty ROP
- Jak nadchodzące zmiany wpłyną na polski system gospodarki opakowaniami
- Nowe wyzwania dla branży tworzyw sztucznych
- Plastic Levy, a obowiązkowa zawartość recyklatu w opakowaniach
- Ocena przydatności opakowań po produktach kosmetycznych i detergentowych do recyklingu
- Ekoprojektowanie opakowań – szanse i wyzwania dla biznesu
- Wymagania prawne i praktyczne problemy dotyczące opakowań kosmetyków i detergentów
To główne zagadnienia konferencji. Pełny program i link do rejestracji znajduje się tutaj: Ekoprojektowanie