Opakowania wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, które jeszcze kilka lat temu były niszowe, przeżywają obecnie boom i stały się przedmiotem wyraźnego trendu – czytamy w publikacji firmy DS Smith.
Producent opakowań zauważa, że nigdy wcześniej tak wiele marek nie pracowało nad wprowadzeniem innowacji, które czynią ich opakowania bardziej ekologicznymi.
– Takie podejście nie ogranicza się do wspierania budowania kapitału marki i spełniania wymagań klientów. Pomaga również firmom zrealizować obecne i przyszłe wymogi, których celem jest zmniejszenie ilości odpadów i szkód dla środowiska naturalnego – uważają autorzy raportu „Trendy opakowaniowe. Przewodnik 2021”.
Według nich wpływ na ten obszar miała też pandemia COVID-19. Z jednej strony konsumenci dostrzegli rolę jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych w kontekście ochrony przed wirusem, z drugiej są jednak również świadomi ich wpływu na środowisko.
– Jest pewne, że w perspektywie długoterminowej marki pozostaną wierne swoim celom dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju. Firmy rozumieją przesłanie dotyczące zrównoważonego rozwoju i wprowadzają nowe, innowacyjne i często niezwykle interesujące projekty opakowań w oparciu o koncepcję „Reduce, Reuse, Recycle” – czytamy w raporcie.
W poradach dla firm i marek DS Smith zaleca stosowanie materiałów odnawialnych lub po recyklingu. Projektantom opakowań podpowiada, by wybierali lekkie materiały, które są jednocześnie wytrzymałe i bezpieczne, a tam gdzie to możliwe wykorzystywali alternatywy dla plastiku. Zwraca też uwagę, by unikali plastikowych powłok, nie używali szkodliwych chemikaliów, a do klejenia stosowali klej wodny.
Kolejne porady dotyczą komunikacji z klientami. Warto by opakowanie przekazywało w jasny sposób informacje o swojej zgodności ze środowiskiem, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych ikon.
– Chwal się ekologicznymi cechami Twoich opakowań, np. zastąpieniem plastiku materiałami biodegradowalnymi. Korzystaj z brązowych opakowań, które są postrzegane jako bardziej przyjazne dla środowiska – podsumowują autorzy raportu w dziale poświęconym jednemu z aktualnych trendów, czyli ekologii w opakowaniach.