StoryEditor
Opakowania
04.02.2020 00:00

Colgate-Palmolive wprowadził pierwszą pastę w tubce nadającej się do cecyklingu

Colgate-Palmolive, amerykańska firma FMCG, we współpracy z firmą opakowań Albéa, wprowadziła na rynek wegańską pastę w tubce nadającej się do recyklingu. Ekologiczna tuba wykonana jest z polietylenu o dużej gęstości (HDPE), który jest już szeroko przetwarzany.

Rulony pasty do zębów na ogół nie są akceptowane przez zakłady recyklingu ze względu na mieszankę materiałów, z których są wykonane. Zazwyczaj jest to kombinacja różnych tworzyw sztucznych wokół cienkiej warstwy aluminium. 

Trend produktów bez opakowań może się upowszechnić dla pewnych produktów, jak np. pasty do zębów w tabletkach – mówiła Marta Krawczyk, ekspert ds. recyklingu i pełnomocnik zarządu ds. ZSZ w Rekopolu, Organizacji Odzysku Opakowań, podczas ubiegłorocznej konferencji "Strategia Plastikowa i kosmetyki" zorganizowanej przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. – Tuby są z laminatów, które są nieprzetrwarzalne, nadają się wyłącznie do spalenia, więc jest to jedyna forma alternatywna – albo zrobienie pasty do zębów w słoiczku, albo w tabletkach i sprzedawanie jej w papierowej torebce.

Wszystko wskazuje na to, że pojawiła się alternatywa dla nieekologicznych opakowań past. Tuba pasty Smile for Good wykonana jest z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), który jest już szeroko przetwarzany. Nietoksyczność oraz nieprzepuszczalność gazów, wilgoci oraz zanieczyszczeń powoduje, że jest wykorzystywany m.in. do pakowania żywności (np. mleka) i kosmetyków. Jest jednak materiałem dość twardym, co początkowo było przeszkodą w jego wykorzystaniu w produkcji tuby. Inżynierowie z Albea i Colgate wymyślili, jak łączyć różne gatunki i grubości laminatu, by tuba nadawała się do recyklingu, a zarazem spełniała wysokie normy bezpieczeństwa produktu i była wygodna w stosowaniu, czyli wystarczająco giętka (wyciskanie pasty). 

Produkt uzyskał certyfikaty Vegan Society, EcoCert oraz Cosmos Natural. Jak informuje firma Albea tuba Colgate jako pierwsza została uznana przez Stowarzyszenie Recyklerów Tworzyw Sztucznych (APR) za nadającą się do recyklingu oraz uzyskała RecyClass firmy Plastics Recyclers Europe (inicjatywa, która ma na celu poprawę recyklingu opakowań), która określa normy dotyczące recyklingu odpowiednio dla Ameryki Północnej i Europy.

Zaangażowanie firmy Albéa w ochronę środowiska sięga 15 lat. Dzisiaj przyspieszamy rozwój produkcji opakowań nadających się do recyklingu i przyczyniamy się do obiegu zamkniętego w branży kosmetycznej i higieny osobistej - powiedział Gilles Swyngedauw, wiceprezes ds. marketingu, innowacji i zrównoważonego rozwoju w Albéa.

Jak skomentowała Ann Tracy, wiceprezes ds. globalnej strategii zrównoważonego rozwoju i łańcucha dostaw, Colgate-Palmolive bierze udział w wielu programach, aby stać się bardziej przyjaznym dla środowiska.

 Pomagamy wzmocnić recykling, wspierając fundusz zamkniętej pętli i podejmujemy inne wyzwania. Badamy nowe składniki i modele, w tym inicjatywę TerraCycle Loop dotyczącą opakowań wielokrotnego użytku - powiedziała.

Na opakowaniu pasty Smile for Good znajduje się spis jej  składników  wraz z opisem, jakie mają zadanie. Woda służy do wymieszania wszystkich składników. Fluor chroni przed próchnicą. Krzemionka* czyści i poleruje zęby. Gliceryna utrzymuje wilgotność pasty. Ksylitol i Aromat powodują, że pasta ma świeży smak. Guma celulozowa nadaje paście odpowiednią konsystencję. Poliglukozyd laurylowy & Kokoiloglutaminian disodowy tworzy pianę, by docierać do wszystkich powierzchni zębów. Soda oczyszczona ma właściwości wybielające.

Colgate-Palmolive zapewnia, że udostępni nową technologię innym firmom. Wynika to ze zobowiązania, jakie firma podjęła - ograniczenia zużycia jednej z najczęściej używanych form opakowań, których nie można poddać recyklingowi.

Firma zapowiedziała, że do 2025 r. opakowania wszystkich produktów (Colgate, Palmolive, Sanex) będą w 100 proc. nadawały się do recyklingu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 17:19